Adam Baniecki
Osadnictwo Polaków z byłej Jugosławii w powiecie bolesławieckim w latach 1946- 1947
WSTĘPNiniejsza prezentacja źródeł archiwalnych do dziejów repatriacji Polaków z Jugosławii do Polski, do Powiatu bolesławieckiego opiera się na zasobach Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Skany materiałów źródłowych wykonane zostały w Pracowni digitalizacji i reprografii Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Przygotowanie ich prezentacji strumieniowej inż. Rafał Raczyński.
KONTEKST
1. Osadnictwo polskie w Bośni na przełomie XIX i XXw
Pierwszą falę polskiej emigracji tworzyli przede wszystkim urzędnicy obejmujący intratne stanowiska w administracji i sądownictwie. W końcu XIX w. obszary Galicji Wschodniej stały się przeludnione i nie były w stanie zapewnić utrzymania rzeszom małorolnych chłopów. Powszechnie panowała moda na emigrację do Stanów Zjednoczonych, Kanady, państw Ameryki Łacińskiej. Tę sytuację wykorzystał rząd austriacki, który od 1894 r. rozpoczął akcje systematycznego za siedlania obszaru Bośni i Hercegowiny. Osadnicy polscy pochodzili głównie z Galicji, Wołynia, Bukowiny oraz z zaboru rosyjskiego np.: z Lubelszczyzny.
Osadnictwo polskie objęło kilka powiatów województwa Banja Luka, powiaty: Banja Luka, Derventa, Bosanska Gradiszka, Banska Nov, Prnjavor, Tesanj. Na tych terenach osiedliło się 822 rodziny liczące 4193 osoby. Największe nasilenie emigracji nastąpiło pomiędzy 1898 a 1902 r., potem po 1905 r. fala emigracyjna wyraźnie przygasła, by w 1910 r. całkowicie się zakończyć.
2. Sytuacja Polaków w Królestwie Serbów Chorwatów i Słoweńców
W odrodzonej Polsce w lipcu 1920 r. Adam Urban z Nowego Martyńca prowadził rozmowy z rządem polskim w sprawie powrotu do kraju. W tym czasie było to niemożliwe przede wszystkim ze względu na samą sytuację w Polsce, która walczyła jeszcze o granice, o przetrwanie. Wreszcie w Polsce panował głód ziemi, a do kraju wracać chcieli przede wszystkim rolnicy.
3. Sytuacja Polaków w Jugosławii
4. Jak przetrwać w centrum narodowościowego konfliktu po 6 kwietnia 1941r.
(Tadeusz Bugaj, Reemigracja ludności polskiej z Jugosławii i jej osiedlenie na Dolnym Śląsku (1946- 1947), część druga, „Rocznik Jeleniogórski” 1983)
5. Aby przetrwać trzeba uciec. Pomysł na powrót do Polski
W takich warunkach odbył się 1 lipca 1945 r. w Prnjavorze I Zjazd
Polaków w Jugosławii, który opowiedział się za powrotem
do kraju.
Do kraju pojechała delegacja w składzie: Jan Drąg, Jan Kumosz, Ignacy
Kunecki, Stanisław Padewski i Adam Rozmus. Delegaci na początku
października znaleźli się w Warszawie, gdzie spotkali się z
przewodniczącym Krajowej Rady Narodowej Bolesławem Bierutem,
Pełnomocnikiem rządu ds. Repatriacji Władysławem Wolskim. Udali się
także na Dolny Śląsk aby zapoznać się bezpośrednio z warunkami
osiedleńczymi w powiatach kłodzkim, lwóweckim, lubańskim i
bolesławieckim.
Dokument nr 28: Memorandum
Delegacji Polaków z Jugosławii dla repatriacji obywateli polskich, Warszawa
20.10.2045 Źródło: AP Wrocław |
1. Osadnictwo i sprawy z nim związane
2. Transport
3. Wstępne prace do wykonania w Jugosławii związane z weryfikacją osób mających wyjechać do Polski
4. Umowy repatriacyjne z rządem Jugosławii
Obszar porozumienia międzyrządowego, gdzie rządy Polski i Jugosławii, porozumiałyby się dla uregulowania następujących spraw:
„a) prawo wywiezienia całkowitego inwentarza żywego, a więc bydła rogatego, koni, świń, owiec i drobiu,
b) całkowitego inwentarza martwego, maszyn i urządzeń rolniczych
c) umeblowania i inwentarza gospodarstw domowych i przedmiotów osobistego użytku,
d) wszelkich zapasów żywności tegorocznego zbioru dla ludzi i zwierząt,
e) narzędzi i surowców posiadanych przez rzemieślników,
f) posiadanie broni przez konwojentów.
Oprócz zagadnień związanych z nieruchomościami i dobrami ruchomymi rozwiązania wymagały także zagadnienia społeczne i administracyjne, a mianowicie uregulowanie przeniesienia uprawnień nabytych przez osadników wobec państwa jugosłowiańskiego na państwo polskie takich jak emerytury i renty. Ponadto w Jugosławii Polacy mieli własny samorząd, ponieważ mieszkali w zwartych grupach. Podobny model winien być odtworzony na nowym miejscu zasiedlenia. Domagano się także przyznania adekwatnych stopni wojskowych, jak te, jakie posiadali osiedleńcy w armii Tito w Jugosławii. Oczekiwano także pomocy w organizacji szkolnictwa, którego w Jugosławii w zasadzie nie było. Problem organizacji szkolnictwa należał tych, których sami osiedleńcy nie byli w stanie rozwiązać z powodu braku jakichkolwiek kadr pedagogicznych.
Szacowano do przesiedlenia było około 6000 rodzin tj. 20000 osób. Na 6000 rodzin potrzeba, zatem celem przesiedlenia, 50 pociągów, czyli miesięcznie licząc okres powrotu przez 3 miesiące po 17 pociągów.
Gospodarstwa w Jugosławii były przeważnie 10- 40 hektarowe, a gospodarstw większych, dochodzących do 50 ha, było około 150. Lustrzanie miała wyglądać struktura gospodarstw w Polsce. Żywy inwentarz liczył 12.000 krów, wołów i koni, 500 sztuk nierogacizny i kilkaset owiec.
7. Organizacja przesiedlenia po stronie polskiej
W dniu 5 listopada 1945r. powstał projekt „Instrukcji dla Komisji w sprawie osiedlenia Polaków z Jugosławii, autorstwa inż. Frankowskiego, kierownika Działu Osadnictwa Okręgowego
Podstawowe zadania do wykonania na terenie powiatu bolesławieckiego przed przyjazdem transportów regulowao pismo Zarządu Centralnego PUR do Okręgowego Oddziału PUR we Wrocławiu z dnia 3 stycznia 1946 r.
- ustalenie chłonności gromad w określonych przez Memorandum powiatach oraz ewentualnie przygotować projekt komasacji gospodarstw karłowatych.
- określenie niezbędnych ilości zapasów żywności i paszy oraz opału w gromadach przewidzianych do zasiedlenia.
-ustalenie dokąd przesiedlić obecnych użytkowników gospodarstw
przeznaczonych dla Polaków z Jugosławii, ustalić faktyczną
chłonność miasta uwzględniającą przemysł odlewniczy, garbarski i
włókienniczy oraz zabezpieczyć pewną, na razie nieokreśloną,
ilość mieszkań robotniczych.
Cztery urzędy miały zająć się przygotowaniem rozwiązań problemów.
-Starostwa miały oszacować możliwości organizacyjne powiatu z punktu
widzenia wyżywienia ludności oraz ich inwentarza na okres 4 miesięcy,
od maja do sierpnia 1946r.; zorganizować szkolnictwo powszechne i
rolnicze oraz zadbać o wysiedlenie Niemców po przybyciu
transportu z osadnikami.
-Powiatowy Urząd Ziemski miał zadbać o pasze dla inwentarza żywego przesiedleńców.
-Tymczasowy Zarząd Państwowy miał zadbać o zaopatrzenie w odzież.
-Nadleśnictwa miały zapewnić opał i budulec
Dnia 18 stycznia 1946r. Ministerstwo Ziem Odzyskanych wyznaczyło specjalnego wysłannika inspektora Władysława Jancewicza, którego zadaniem było dopilnowanie przygotowania terenu oraz koordynacja współpracy wszystkich zaangażowanych w zadania władz terenowych.
9. Przebieg przesiedlenia
„Oświadczam imieniem własnym oraz żony i małoletnich dzieci, że jestem narodowości polskiej i pragnę wrócić na teren Rzeczypospolitej Polskiej, a w wypadku przyjęcia mojej deklaracji przez Państwo Polskie, zrzekam się obywatelstwa jugosłowiańskiego i proszę o nadanie mi obywatelstwa polskiego. Ponadto w razie przesiedlenia mego do Polski rezygnuję z tytułów własności posiadanego dotychczas w Jugosławii majątku nieruchomego na rzecz Państwa Jugosłowiańskiego.”
W ten sposób w jednym zdaniu repatrianci zrzekali się obywatelstwa jugosłowiańskiego, prosili o nadanie im obywatelstwa polskiego i zrzekali się prawa do wszelkich nieruchomości w Jugosławii. Na odwrocie strony znajdował się dekret przesiedleńczy stwierdzający polskie obywatelstwo głowy rodziny, żony i dzieci do 18 roku życia (pełnoletni wypełniali własną deklarację i otrzymywali dekret) i prawo wjazdu do Polski oraz osiedlenia się.
28 marca 1946 r. do Polski, pierwszy transport zbiorowy. W składzie tego transportu, zestawionego z 42 wagonów pomieszczono: 554 osoby.
Transport dotarł do Bolesławca po 8 dniach 5 kwietnia 1945 r.
Meldunek Mączki:
„Zgłaszam Rzeczypospolitej i Rządowi, że pierwszy zbiorowy transport Polaków starej emigracji wrócił do ojczyzny. Niech będzie to przykładem i wzorem dla wszystkich Polaków rozrzuconych po całym świecie, dla polskich osadników karczujących ciemne lasy Brazylii, zatrudnionych w kopalniach francuskich i belgijskich, dla rodaków pracujących na rzecz wrogów w hutach i fabrykach Westfalii i dla innych, gdziekolwiek by się mieli znajdować.”
Odpowiedział najstarszy polski osadnik z Jugosławii Marcin Szaja
„Zgłaszamy, my Polacy z Bośni, że wróciliśmy, że nasze wsie i osady przenosimy na ziemie odzyskane, że nie boimy się tutaj ni pracy ni trudu, a na zachodnich granicach Polski teraz i my będziemy trzymać straż. Jesteśmy zahartowani w walce,- nie mieliśmy łatwego życia, ale zdajemy sobie sprawę, z celu, do którego dążymy
Uroczyste powitanie przybyłych osadników odbyło się 17 września 1946 r. w budynku starostwa bolesławieckiego. Ostatni z planowanych, 32 transport, przybył do Bolesławca 5 listopada 1946 r. Jednak pod koniec września 1947 r. koniecznym było zorganizowanie jeszcze jednego, tym razem ostatniego 33 transportu 100 rodzin, tzw. „ostatnich Mohikanów, którzy mieli zostać osadzeni w powiecie złotoryjskim
Komisja Mieszana potwierdza, że przesiedliła w sumie 15301 osób,
które żyły w 2930 rodzinach, a które posiadały w żywym
inwentarzu 1614 koni, 3578 krów (bydła rogatego), 1808 świń i
220 owiec.
Przesiedleni Polacy pozostawili na rzecz państwa F.L.R.J. majątek
nieruchomy, obejmujący 1709 domów zdatnych do zamieszkania, 208
uszkodzonych domów, 12741 ha ziemi i 1517 ha lasów
10. Zasiedlenie gmin powiatu bolesławieckiego w 1948 r.
Tabela: Zasiedlenie gmin powiatu bolesławieckiego w 1945 r.
Źródło: A. Baniecki, Powiat bolesławiecki w latach 1945 – 1950, Bolesławiec 2019, s. 229
1. Sąsiadujące ze sobą Czerną i Kierzno (w gminie Czerna), Parzyce i Zabłocie (w Gminie Milików) w których osadnicy z Jugosławii stanowili 100% osiedleńców oraz o zasiedleniu na poziomie powyżej 80%, a to Kraszowice, Mierzwin, Bolesławice, Brzeźnik, Ocice (w gminie Kraszowice), Milików, Mściszów i Gościszów (w gminie Milików) oraz Zebrzydowa i Nowa Wieś (w Gminie Czerna), Tamisław i Osieczów ( w Gminie Osiecznica). Tu mamy do czynienia ze zwartym osadnictwem obejmującym praktycznie całą południowo- zachodnią część powiatu. Funkcję miejską centrum jugosłowiańskiego osadnictwa pełnił Nowogrodziec.
2. Różaniec, Krzyżowa i Osłą, Borówki i Motyle (w Gminie Gromadka) z sąsiadującymi z nimi Lipinami (gmina Trzebień) oraz Szczytnica i Świeborowice (w Gminie Warta Bolesławicka).
3. Najmniejszy ośrodek zwartego osadnictwa znalazł się głęboko w Borach Dolnośląskich na zachodzie powiatu. Tworzyły go położone obok siebie Parowa i Ołobok o przekraczających 80% odsetku osadników z Jugosławii.
Prawie całkowicie pozbawiona osadników z Jugosławii była północna część powiatu.
Nie osiedlili się przybysze z Jugosławii w miejscowościach położonych wzdłuż Kwisy na północ od Kliczkowa oraz podobnie w miejscowościach położonych wzdłuż Bobru na północ od Golnic.
W miejscowościach Trzebień, Bukowa, Pstrąże, Kozłów, Nowa Oleszna, Stara Oleszna, Mały Trzebień, Parkoszów (w gminie Trzebień) oraz Kliczkowie i Tomisławiu ( w Gminie Osiecznica) nie osiedlił się żaden osadnik z Jugosławii.
23 kwietnia 1947 r. Witold Mączka złożył Stanisławowo Piaskowskiemu, wojwwodzie dolnoślaskiemu, niezwykły dokument: Kronikę Polskiej Misji repatriacyjnej w Jugosławii.
Lp
|
Źródło |
Treść/tytuł
dokumentu
|
Strona w jednostce archiwalnej
|
UWAGI
|
1
|
Archiwum Państwowe
we Wrocławiu, Starostwo Powiatowe w
Bolesławcu, Dwutygodniowe sprawozdanie statystyczne, sygn. 47.
Dwutygodniowe
sprawozdania statystyczne ukazują ruch ludności polskiej do poszczególnych
gmin powiatu (są to głównie repatrianci z Jugosławii) oraz wysiedlanie
ludności niemieckiej.
Sprawozdania
sytuacyjne mają charakter opisowy i obejmują takie zagadnienia jak: sytuacja
ogólna, aprowizacja i zaopatrzenie ludności, zagospodarowanie terenu, oświatę
i kulturę, zdrowie oraz bezpieczeństwo.
Sprawozdania
przygotowane były przez Starostwo Powiatowe w Bolesławcu Referat Osiedleńczy
dla Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu Wydziału Osiedleńczego.
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres 01.11.1946-12.11.1946
|
Sprawozdania prezentowane są w takiej kolejności w jakiej występują w jednostce
archiwalnej z której pochodzą.
|
|
2
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres |
|||
3
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
15.11.1946 –
30-11.1946
|
|||
4
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres |
|||
5
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
01.10.1946 –
15.10.1946
|
|||
6
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
15.09.1946 –
30.09.1946
|
|||
7
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
01.09.1946 –
15.09.1946
|
|||
8
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
15.08.1946 –
31.08.1946
|
|||
9
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
01.08.1946 –
15.08.1946
|
|||
10
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
15.07.1946 –
31.07.1946
|
|||
11
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
01.07.1946 –
15.07.1946
|
|||
12
|
Dwutygodniowe
sprawozdanie statystyczne za okres
01.02.1947 –
15.02.1947
|
|||
13
|
Sprawozdanie wg
stanu na dzień 15 VI 46r. ref. Osiedleńczego w Bolesławcu
|
|||
14
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 30 XI 1946
|
|||
15
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 31 VII 1946
|
|||
16
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 01 VIII 1946
|
|||
17
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 20 VIII 1946
|
|||
18
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 30 XI 1946
|
|||
19
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 31 X 1946
|
|||
20
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 30 IX 1946
|
|||
21
|
Sprawozdanie
sytuacyjne, Bolesławiec 31 XII 1946
|
|||
22
|
Archiwum Państwowe
we Wrocławiu, Urząd Wojewódzki Wrocławski, Reemigracja Polaków z Jugosławii,
1947, sygn. IX/469
|
Pismo Witolda
Mączki z 23.04.1947 r. w sprawie 100 rodzin polskich oczekujących
repatriację.
|
|
|
23
|
Kronika Akcji
Polskiej Misji Repatriacyjnej w Jugosławii
|
|
||
24
|
Pismo MZO
Departamentu Osiedleńczego z 29.04.1947 do UWW Wydział Osiedleńczy o
przyjeździe 100 rodzin z Jugosławii
|
|
||
25
|
Protokół z
08.08.1947 r. Starostwa Powiatowego w Złotoryi w sprawie rozmieszczenia 88
rodzin rolników i 12 rodzin innych reemigrantów Polaków z Jugosławii
|
|
||
26
|
List Witolda Mączki
do Stanisława Piaskowskiego Wojewody Wrocławskiego w sprawie Adama Urbana z
14.05.1947 r.
|
12
|
|
|
27
|
Komunikat
Ministerstwa Ziem Odzyskanych do Urzędu Wojewódzkiego Wrocławskiego z dnia
13.09.1947 r. o przybyciu transportów ok. 100 rodzin reemigrantów z
Jugosławii
|
|
||
28
|
Archiwum Państwowe
we Wrocławiu, Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddział Wojewódzki i Oddziały
Terenowe, Repatriacja Polaków z Jugosławii 1945 – 1946, sygn.794
|
Memorandum
Delegacji Polaków z Jugosławii dla repatriacji obywateli polskich, Warszawa
20.10.2045
|
|
|
29
|
Projekt instrukcji
dla Komisji w sprawie osiedlenia Polaków z Jugosławii, Legnica 05.11.1945
|
|
||
30
|
Protokół
sporządzony w dniu 24.11.1945 r. w sprawie repatriacji Polaków z Jugosławii
na teren powiatu Bolesławca
|
|
||
31
|
Pismo Państwowego
Urzędu Repatriacyjnego Zarządu Centralnego w Łodzi z dnia 03.01.1946 r. do
Okręgowego Oddziału P.U.R. we Wrocławiu w sprawie niezwłocznie wymagających
rozwiązania problemów w związku z przybyciem Polaków z Jugosławii
|
31 - 31
|
|
|
32
|
Protokół z zebrania
odbytego w Bolesławcu w dniu 24.01.1946 r. przedstawicieli P.U.R. z wójtami
gmin powiatu bolesławieckiego
|
|
||
33
|
Protokół z zebrania
odbytego w Bolesławcu w dniu 24.01.1946 r. przedstawicieli P.U.R. z
przedstawicielami władz i urzędów powiatowych: starostwa, Powiatowego Urzędu
Ziemskiego, Rejonowej Komendy Uzupełnień,
|
|
Wróć do Powiatu bolesławieckiego
Wróć do początku