Ekspozycję 130 egzemplarzy bagnetów pochodzących z prywatnych zbiorów dr. Józefa Ignacego Garbacza, jednej z największych w Polsce kolekcji broni białej, można oglądać w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Wernisaż wystawy „Bagnety polskich formacji wojskowych, powstańczych i partyzanckich w latach 1918-2010”, zorganizowanej we współpracy z wrocławskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów Święta Niepodległości, odbył się 15 listopada w gmachu Archiwum. Uroczystego otwarcia dokonali dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski wraz dyrektorem Oddziału IPN we Wrocławiu dr. Robertem Żurkiem. Następnie dr J.I. Garbacz wprowadził zebranych gości w tematykę ekspozycji, omawiając historię bagnetu jako elementu uzbrojenia wojskowego oraz prezentując wybrane eksponaty.
Na wystawie są prezentowane bagnety pochodzące z 23 państw, a będące w uzbrojeniu żołnierza polskiego w latach 1918-2010. Szczególną różnorodnością broni w dziejach polskich sił zbrojnych charakteryzował się okres lat 1918-1921 a po części do roku 1930, kiedy to starano się w ramach posiadanych możliwości ujednolicić broń strzelecką WP a co za tym idzie i przysługujących jej bagnetów. Odradzające się w roku 1918 Wojsko Polskie wykorzystywało wszystkie pozostawione na terenie byłych zaborów zasoby broni uzupełnione w drodze rozbrojenia oddziałów okupacyjnych a następnie pozyskiwane drogą zakupów. W latach 30-tych postępowała unifikacja uzbrojenia w związku z szerszym napływem broni krajowej produkcji oraz modernizacją niektórej obcej. Po zakończeniu działań wojennych powstałe Ludowe Wojsko Polskie w kraju początkowo zaopatrywane było w broń sowiecką, a następnie po uruchomieniu krajowej produkcji w broń produkowaną na sowieckiej licencji z polskimi modyfikacjami. Taki stan rzeczy pomimo wprowadzenia szeregu typów broni polskiej konstrukcji w dziedzinie bagnetów utrzymał się do końca PRL-u i trwa po dziś dzień.
Ekspozycja jest czynna w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przy ul. Pomorskiej 2 do 31 grudnia 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.
Oprac. R. Kazimierczak, dr J.I. Garbacz, zdjęcia R. Bacmaga