Strona główna » Aktualnosci

Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic

Wersja do wydrukuPDF version

Tematem konferencji, która się odbyła w gryfowskim ratuszu w dniu 14 lutego br., było „Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic. Działania zachowawcze-przywracanie znaczeń-czynniki rozwoju i integracji społecznej”. Jej organizatorami byli: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Lubaniu, Uniwersytet Opolski, Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śl., Towarzystwo Miłośników Gryfowa oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gryfów Śląski.

Otwarcia konferencji dokonał burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik, który powitał gości, kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Lubaniu, Barbara Grzybek przedstawiła prelegentów. Pierwszy wykład wygłosił burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik „ Gryfów Śląski nabiera kolorów”, w którym przedstawił działania, jakie podejmuje samorząd wraz z różnymi organizacjami, by region stal się atrakcyjny zarówno gospodarczo jak i turystycznie. Wykład dra Jarosława Bogackiego, prodziekana ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odnosił się do tematyki przywracania ciągłości dziedzictwa kulturowego Gryfowa Śl. na podstawie piśmiennictwa niemieckojęzycznego. Zaprezentował m.in. jak zmieniał się herb miasta na przestrzeni wieków w zachowanych dokumentach. O osadnikach na ziemi grafowskiej po 1945 roku zreferowała kustosz Barbara Grzybek, prezentowane kopie dokumentów to owoc kilkumiesięcznej kwerendy w dolnośląskich archiwach państwowych oraz Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Dr hab. Robert Klementowski p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu w swoim wykładzie omówił mało znane plany zmian administracyjnych 1953 roku w odniesieniu do Gryfowa Śl. i Lwówka Śl. Ostatnie wystąpienie dotyczyło działalności Towarzystwa Miłośników Gryfowa, o której opowiedział jego wiceprezes Jan Wysopal.

Konferencje zakończył dr Jarosław Bogacki, który dokonał jej podsumowania, prezentując plany na przyszłość, ponieważ kolejne spotkanie planowane jest na 6 czerwca br.

Spotkanie prowadziła pani Marzena Wojciechowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski.

 

Oprac. Barbara Grzybek

Foto: Artur Grabowski „Ziemia Lubańska”.

Uczestnicy konferencji w sali gryfowskiego ratusza Uczestnicy konferencji, prelegenci Dr Jarosław Bogacki, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego Jan Wysopal, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Barbara Grzybek, kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu, Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Ślaski Dr hab. Robert Klementowski, p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej - KŚZpNP Oddział we Wrocławiu