Strona główna » Aktualnosci

Konferencja i wystawa na temat dziedzictwa archiwalnego Ziem Zachodnich i Północnych

Wersja do wydrukuPDF version

Siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej legła u podstaw zorganizowania 7 października w Archiwum Państwowym we Wrocławiu konferencji naukowej zatytułowanej „Archiwa otwarte ku przyszłości – dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych w perspektywie opracowania i udostępniania zasobu”. Konferencja miała na celu wskazać różne doświadczenia archiwów państwowych i kościelnych w opracowaniu i udostępnianiu zasobu archiwalnego ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania się dawnych pomocy ewidencyjnych oraz ich wykorzystania przez polskich archiwistów. Odrębnym zagadnieniem jest problematyka cyfryzacji dawnych archiwaliów, której głównym celem jest ułatwienie ich dostępności dla jak najszerszego grona odbiorców, a także zabezpieczenie oryginalnych dokumentów przed uszkodzeniem. Podczas konferencji referaty wygłosili historycy i archiwiści z kilkunastu archiwów i wyższych uczelni.                                             

Konferencji towarzyszyła okolicznościowa wystawa, obrazująca długą i skomplikowaną drogę, jaką przebyły archiwa państwowe i kościelne na Ziemiach Zachodnich i Północnych od samych zrębów tworzenia sieci archiwalnej aż po czasy najnowsze. Na planszach ukazano archiwistów - pionierów, przybyłych na „Ziemie odzyskane” z kresów i innych rejonów Polski. To ich pracy i poświęceniu zawdzięczamy zabezpieczenie archiwaliów ocalałych z pożogi wojennej, odbudowę zniszczonych budynków i zorganizowanie instytucji archiwalnych. A obok tego, została zaprezentowana najstarsza dokumentacja towarzysząca odnalezieniu i przejęciu materiałów archiwalnych w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, akty prawne powołujące do życia archiwa, a wreszcie same archiwa i ich wyposażenie. Zobaczymy także najważniejsze wydarzenia z udziałem polityków, artystów, uczonych i hierarchów kościelnych.

Konferencja naukowa i wystawa została zorganizowana z inicjatywy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka i prof. Kazimierza Kozłowskiego, byłego długoletniego dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. Kuratorem wystawy jest dr Grażyna Trzaskowska, która jest także redaktorem katalogu towarzyszącego wystawie.

Wystawa będzie czynna w Archiwum Państwowym we Wrocławiu do 5 listopada w godzinach 900-1800, w soboty od 800 do 1300. Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

Prof. dr hab. Rościsław Żerelik (Uniwesytet Wrocławski) przedstawił referat na temat początków polskiej archiwiwstyki na Dolnym Śląsku. Dr Roman Stelmach (AP we Wrocławiu) omówił repertoria sporządzane w przedwojennym Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Prof. dr hab. Norbert Kasparek (AP w Olsztynie) omówił temat akt pruskich registratur w zasobie olsztyńskiego archiwum.  Dr hab. Paweł Gut (AP w Szczecinie) zaprezentował stan zachowania i opracowanie akt wymiaru sprawiedliwości sprzed 1945 r.  Ryszard Marczyk oraz dr Kacper Pencarski (AP w Koszalinie) zreferowali zagadnienie kształtowania pomocy ewidencyjnych do akt magistrackich Rejencji Koszalińskiej.  Bogusław Małusecki (AP w Katowicach) zaprezentował temat opracowania zasobu sprzed 1945 r. na przykładzie archiwum w Gliwicach.  Tomasz Kukowski (AP w Elblągu) przestawił przedwojenny zasób AP w Elblągu i stan jego opracowania.  Dr Dariusz Bednarek (AP we Wocławiu) omówił pomoce ewidencyjne do materiałów wytworzonych przed 1945 r.  Ewa Piórkowska (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych) przedstawiła referat na temat pomocy ewidencyjnych wytworzonych przed 1945 r. i współczesnych zagadnień ewidencji i informacji o zasobie.  Autorka wystawy dr Grażyna Trzaskowska (AP we Wrocławiu) wprowadziła zebranych w tematykę ekspozycji.  Dyrektor AP we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski otworzył wystawę towarzyszącą konferencji.  Dr Dariusz Grot (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych) dokonał podsumowania obrad.  Uczestnicy konferencji  Uczestnicy konferencji