W dniu 8 września 2021 r. w jeleniogórskim Oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Piwo w Karkonoszach”, która powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wystawę otworzyli Dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski i kierownik Oddziału Ivo Łaborewicz. Wśród zaproszonych gości byli kierownicy jednostek kultury z powiatu jeleniogórskiego i lwóweckiego, piwowarzy, urzędnicy, przewodnicy sudeccy oraz smakosze piwa z Czech.
Po części wstępnej kurator wystawy – Wojciech Szczerepa przybliżył zebranym, oparte na archiwaliach, dzieje piwowarstwa w regionie karkonoskim, omawiając: przywileje nadane przez Henryka Brodatego i Bolka II, konflikt piwny między mieszczanami jeleniogórskimi i kowarzanami, czy XVIII-wieczne przepisy warzenia piwa. Następnie skoncentrował się na opisie sylwetki jednego z piwowarów z Czernicy – Christianie Erbe, opisując jego życiorys i liczne podróże po śląskich miasteczkach i browarach, w których uczył się piwnego rzemiosła oraz Michaela Gottfrida Puschmanna, założyciela pierwszego prywatnego browaru w Jeleniej Górze. Po wykładzie wystąpił Michał Barancewicz – współwłaściciel Browaru Dolina Bobru we Wleniu prezentując proces warzenia piwa. Słuchacze mieli również możliwość „poczucia browaru” poprzez powąchanie chmielu i różnych słodów.
W drugiej części zebrani mogli obejrzeć wystawę składającą się 13 gablot i 18 plansz opisujących dzieje słodownictwa i browarnictwa oraz przedstawiające dzieje poszczególnych browarów: w Miedziance, Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Mirsku i Gryfowie Śląskim. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne pergaminowe dokumenty, akta cechowe oraz XVIII- i XIX-wieczna dokumentacja budowlana browarów. Ekspozycję wzbogaciły muzealia pochodzące ze zbiorów jeleniogórskich muzeów i lwóweckiej biblioteki: skrzynki na piwo, beczki, butelki i kufle.
W trzeciej części, po krótkim poczęstunku, zwiedzający obejrzeli film produkcji czechosłowackiej pt. „Postrzyżyny” w reżyserii Jiříego Menzela, którego akcja toczy się w browarze w Nymburku.
Wystawie towarzyszył katalog autorstwa Wojciecha Szczerepy.
Wystawa czynna będzie do 30 listopada 2021 r.
Oprac. Wojciech Szczerepa
Galeria zdjęć.
Fot. K. Pawlikowska i P. Pokrątka-Szyszka