Strona główna » Aktualnosci

Dwa wyróżnienia w 6. Międzynarodowym Konkursie "Najlepsze wydawnictwo o górach" - Kraków 2021!

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo,

z dumą i radością informujemy, że dwie publikacje przygotowane przez jeleniogórski Oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu zostały wyróżnione w 6. Międzynarodowym Konkursie "Najlepsze wydawnictwo o górach" - Kraków 2021.

  •  Na straży regionalnej pamięci. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze – w 75-lecie działalności polskich archiwów w mieście, red. I. Łaborewicz, Jelenia Góra 2020, ss. 169 + 1 nlb.

Wydawnictwo okolicznościowe, przygotowane przez pracowników Oddziału w Jeleniej Górze z okazji 75-lecia polskiej obecności archiwalnej w Jeleniej Górze, zawiera 10 tekstów ukazujących: dzieje miejscowego archiwum historycznego od roku 1927 (utworzenie Stadtarchiv Hirschberg), losy jeleniogórskich archiwaliów od czasów miejskiego archiwum średniowiecznego, sylwetki polskich kierowników tutejszego Oddziału, wykaz wszystkich pracowników zatrudnionych po 1945 r., dzieje i zasób byłej ekspozytury w Lubaniu, wykaz posiadanych zespołów, problemy konserwatorskie nad przechowywanym zasobem, jak również bibliografię placówki, obejmującą: 78 pozycji o jej historii, tyleż dotyczących zasobu, 19 wydawnictw zawierających transkrypcje całych dokumentów archiwalnych, 42 publikacje materiałów źródłowych oraz 10 różnych samodzielnych książek, dla których Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze było wydawcą. Całość uzupełniono podobną bibliografią odnoszącą się do dziejów i zasobu Oddziału w Lubaniu, licząca 17 pozycji. Książka zilustrowana jest rysunkami satyrycznymi o tematyce archiwalnej, autorstwa Stanisława Firszta. 

  •  Region karkonoski w 1945 r. a archiwalia pogranicza polsko-czeskiego. Materiały z sesji naukowej odbytej 27.11.2020 roku w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, red. I. Łaborewicz, Jelenia Góra 2020, ss. 136.

Książka jest wynikiem międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze 27 listopada 2020 r. pod hasłem „Region karkonoski w 1945 r. i archiwalia pogranicza polsko-czeskiego". Zawiera teksty ośmiu wygłoszonych referatów (z ilustracjami), przygotowanych przez badaczy z Polski i Czech. Po wstępie autorstwa dyrektora AP we Wrocławiu dr. Janusza Gołaszewskiego, znajdują się kolejno teksty: Macieja Szczerepy – nauczyciela z Lwówka Śląskiego, opisujący losy niemieckiej składnicy zrabowanych muzykaliów, zorganizowanej przez hitlerowców w pałacu w Czernicy; starszego archiwisty Wojciecha Szczerepy, prezentującego dokumenty z wojskowych archiwów niemieckich i rosyjskich zawierających – nieznane dotąd szczegóły – wydarzeń z kwietnia i maja 1945 r. w Kotlinie Jeleniogórskiej; Ivana Rousa, kustosza Muzeum Północnoczeskiego w Libercu, dotyczące „dzikich" wysiedleni ludności niemieckiej z maja 1945 r., dokonywanych w czeskiej części Pogórza Izerskiego; Ondřej Vašata, kustosza Muzeum Podkarkonoszy w Trutnovie, który na podstawie przechowywanych w tej placówce archiwaliów zrekonstruował proces zajmowania Karkonoszy w maju i czerwcu 1945 r. przez wojska czechosłowackie; Stanisława Firszta muzealnika, reprezentujący Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze, ukazujące losy zbiorów i placówek muzealnych z regionu w pierwszych latach powojennych; prof. Roberta Klementowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opisał propagandowe działania, gloryfikujące funkcjonariuszy MO i SB, poległych w niewyjaśnionych z reguły okolicznościach po 1945 r. w Kotlinie Jeleniogórskiej; doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego Marka Szajdy z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, prezentującego źródła do badań nad ludnością żydowską w Jeleniej Górze po 1945 r.; Ivo Łaborewicza – kierownika Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, ukazującego bazę źródłową do dziejów regionu w 1945 r. Całość uzupełnia aneks źródłowy, zawierający opracowanie „meldunków nadzwyczajnych", napływających do starosty jeleniogórskiego w 1946 r. W zamierzeniu publikacja ma być pierwszym tomem nowej serii wydawniczej Archiwum Państwowego we Wrocławiu, poświęconej materiałom z konferencji naukowych, pt. „Colloquia Historico-Archivistica Silesiae".

Opracowanie

Ivo Łaborewicz

Kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze

Niebiesko-beżowa okładka wyróżnionej pozycji Czarno-biała strona tytułowa publikacji Spis treści nagrodzonej publikacji Beżowo-czerwona okładka publikacji "Region karkonowski w 1945 r. i archiwalia pogranicza polsko-czeskiego" Strona tytułowa wyróżnionej książki Spis treści nagrodzonej książki Biało-szaro-zielony dyplom wyróżnienia w międzynarodowym konkursie Biało-szaro-zielony dyplom wyróżnienia w międzynarodowym konkursie