Szanowni Państwo,
Archiwum Państwowe we Wrocławiu z okazji tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Archiwów przygotowało szereg inicjatyw.
Obchody naszego święta rozpoczęliśmy już 6 czerwca br. od warsztatów genealogicznych i konserwatorskich dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Uczestnikami wydarzenia byli laureaci konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” na szczeblu wojewódzkim, pozostali jego uczestnicy oraz uczniowie klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 we Wrocławiu, do której uczęszcza zdobywca pierwszego miejsca. Dzieci przybyły do Archiwum pod opieką rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Przybyłych gości przywitała Pani Danuta Płókarz, kierownik Oddziału IV - ewidencji, informacji, udostępniania, która przedstawiła harmonogram spotkania, ponadto Pani Beata Ganczuk, specjalista z Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu podziękowała wszystkim za tak duże zaangażowanie w konkurs genealogiczny. Następnie Karolina Rybicka i Andrzej Grodziński podzielili uczniów na cztery grupy i udali się do Pracowni Konserwatorskiej na warsztaty. Pierwsza grupa, pod opieką Krzysztofa Michałowskiego zajęła się czerpaniem papieru, druga pod czujnym okiem Jolanty Szuster wykonywała papier marmurkowy, z kolei trzecia pod pieczą Lidii Majewskiej, Magdaleny Tabor i Ewy Bartak skręcała wspólnie sznurki do pieczęci, natomiast ostatnia pod nadzorem Karoliny Rybickiej i Andrzeja Grodzińskiego wyciskała pieczęcie lakowe oryginalnymi tłokami. W tym samym czasie dorośli uczestnicy spotkania odwiedzili m.in. Czytelnię z D. Półkarz, która opowiedziała o udostępnianiu materiałów archiwalnych, Bibliotekę, gdzie dr Bożena Kumor-Gomułka zaprezentowała ciekawe księgi ze zbioru bibliotecznego. Ponadto Pracownię Digitalizacji, gdzie proces digitalizacji przedstawił jej kierownik Pan Ryszard Bacmaga oraz Pracownię Konserwacji, gdzie Pani Krystyna Wilczyńska przybliżyła proces konserwacji materiałów archiwalnych.
Kiedy ta część spotkania dobiegła końca, przybyli goście udali się do sali konferencyjnej, gdzie czekał na nich dr Janusz Gołaszewski, Dyrektor Archiwum oraz Pani Maria Rągowska, Prezes Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu. Dyrektor jeszcze raz powitał dzieci i dorosłych, złożył uczestnikom konkursu i nauczycielom nadzorującym tworzenie prac konkursowych serdeczne gratulacje za ogrom włożonej pracy i życzył sukcesów na szczeblu ogólnopolskim. Potem Pani Prezes przybliżyła wszystkim zgromadzonym specyfikę pracy genealogia, opowiedziała o prowadzeniu poszukiwań genealogicznych oraz o nowych możliwościach, które dają dostępne w sieci różne bazy danych. Po wykładzie rozpoczęła się gorąca dyskusja, uczniowie i dorośli chętnie zadawali pytania, na które z dużym zaangażowaniem odpowiadała M. Rągowska.
Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie laureatom i pozostałym uczestnikom konkursu genealogicznego pamiątkowych dyplomów oraz upominków z rąk Dyrektora Archiwum. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację złożoną z trzech najlepszych prac.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu ogólnopolskim!
Fot. Joanna Niwińska