Szanowni Państwo,
w minioną sobotę odbył się spacer archiwalny pt. „Ulica Świdnicka – przemiany”, który poprowadził Pan Maciej Wlazło - przewodnik miejski po Wrocławiu i członek Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Spotkanie zamykało tegoroczne obchody Międzynarodowego Tygodnia Archiwów w Archiwum Państwowym we Wrocławiu oraz jego Oddziałach.
Głównym celem spaceru było ukazanie przemian, jakie zaszły w tkance ulicy na przestrzeni wieków. Nie było to zadaniem łatwym, ale ikonografia oraz mapy z zasobu wrocławskiego Archiwów prezentowane przez Pana Macieja pozwoliły, choć na chwilę przenieść się w czasy minione. Nasz spacer rozpoczęliśmy od zbiórki pod Hotelem Savoy i przybliżenia historii samego obiektu i jego najbliższej okolicy. Podczas opowiadania Pan Maciej dzielił się z uczestnikami spaceru różnymi ciekawostkami np. dotyczącymi historii wrocławskiej fabryki samochodów Beckmann Otto & Co. Następnymi punktami wycieczki był Plac Tadeusza Kościuszki, w którego centrum stał do 1945 roku pomnik pruskiego generała, Friedricha Bogislava von Tauentziena, będący jednocześnie jego sarkofagiem. Wspomniano także o byłej siedzibie Banku Drezdeńskiego oraz o budowie Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (KDM) i zabawnych anegdotach związanych z życiem codziennym w powojennym Wrocławiu np. trzymaniem świni w mieszkaniu.
Potem grupa udała się w okolicę Domu Handlowego Renoma, tam nasz przewodnik przedstawił historię tego niezwykłego obiektu, który posiadał wiele innowacyjnych rozwiązań np. ruchome schody, czy wielką windę towarową, a jego wnętrza wykonane były z najbardziej luksusowych materiałów dostępnych na ówczesnym rynku. Z kolei jego elewację wyłożono płytkami ceramicznymi wykonanymi w Bolesławcu i ozdobiono czterema parami 25 przedstawień ludzkich głów z różnych kontynentów. Kolejnym miejscem na planie spaceru był pomnik konny króla Bolesława Chrobrego, w jego miejscu do 1945 roku stał pomnik cesarza Wilhelma I. Będą w tym miejscu grupa, skierowała swój wzrok kolejno na miejsce, gdzie stała rozebrana w 1948 roku Generalna Komendantura, następnie spojrzeliśmy na Kościół Bożego Ciała i na budynek dawnej wartowni miejskiej - Odwach. Potem przeszliśmy na Plac Wolności, gdzie Pan Maciej przybliżył historię m.in. nieistniejącego Śląskiego Muzeum Rzemiosł i Starożytności, budynku Sejmu Śląskiego, czy Pałacu Królewskiego.
Później przeszliśmy na skrzyżowanie ulicy Świdnickiej z Placem Teatralnym, gdzie wystarczyło obrócić wokół własnej osi, by podziwiać niezwykłe obiekty. Wśród nich były: Opera Wrocławska, Hotel Monopol, dom handlowy Juliusa Schottländera, czy luksusowa kamienica czynszowa rodziny Sachsów. Nasz przewodnik opowiedział krótko historię powyższych obiektów oraz podzielił się z uczestnikami ciekawostkami historycznymi. Natomiast prezentowana przez niego archiwalna ikonografia doskonale oddawała klimat minionych czasów. Przedostatnim punktem spaceru był Kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, a spotkanie zakończyliśmy przy Solpolu I, raczej przy tym, co z niego zostało.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ limit przewidzianych miejsc, wyczerpał się już po dwóch dniach od rozpoczęcia zapisów. Co więcej, frekwencja dopisała, ponieważ grupa uczestników liczyła ponad 40 osób i wszyscy wytrwali do końca, mimo że spacer nieco się wydłużył. W trakcie odbyło się wiele wspólnych dyskusji, a uczestnicy bardzo chętnie wykonywali porównawcze zdjęcia, trzymając w ręce archiwalną ikonografię.
Pragniemy podziękować Panu Maciejowi Wlazło za wspaniałe oprowadzanie oraz naszym uczestnikom za ogromne zaangażowanie i wspólne odkrywanie tajemnic ulicy Świdnickiej.
Do zobaczenia na kolejnym spacerze archiwalnym!
Wzmianka o spacerze na stronie radia Eska.
Profile w mediach społecznościowych Pana Macieja Wlazło:
Zdjęcia ze spaceru
Fot. Monika Piechota
Prezentowana podczas oprowadzania ikonografia i mapy z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu: