Strona główna » Aktualnosci

Dzień Darczyńcy

Wersja do wydrukuPDF version

W Dniu Świętego Mikołaja już po raz drugi w Archiwum Państwowym we Wrocławiu obchodziliśmy Dzień Darczyńcy ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Pawła Pietrzyka.

Ten szczególny czas był dla nas okazją, aby zaprezentować zaproszonym gościom wystawę oryginalnych fotografii dawnego Breslau przekazanych przez Matthiasa Eggera z Stadtarchiwv/Stadtmuseum Innsbruck oraz Rolfa Dyckerhoffa z Wiesbaden w latach 2021-2022.

Z tej okazji w siedzibie Archiwum gościliśmy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku „Historia w przestrzeni publicznej” oraz uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy zostali powitani przez Dyrektora Archiwum - dr Janusza Gołaszewskiego. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat historii Archiwum oraz bogatego zasobu przechowywanego w naszej instytucji. Następnie Kierownik Oddziału IV – ewidencji, informacji i udostępniania – Danuta Płókarz omówiła ideę Dnia Darczyńcy, w którym Archiwa Państwowe w całej Polsce chcą docenić rolę wszystkich osób - darczyńców, którzy wzbogacili narodowy zasób archiwalny, ofiarując gromadzone nieraz przez lata rodzinne zbiory. Zaproszeni goście mieli również okazję wysłuchać prelekcji Celine Skrippek – naszej młodej uzdolnionej praktykantki z Fachhochschule Potsdam, która podzieliła się swoimi doświadczeniami współpracy z niemiecką oraz polską siecią archiwalną. Uczestnicy spotkania aktywnie włączali się w rozmowę na temat roli archiwów w życiu codziennym, co zaowocowało wieloma przemyśleniami.

Następnie uczestnicy udali się do magazynów archiwalnych - na co dzień niedostępnych dla użytkowników. Swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem podzielili się Elżbieta Galik oraz Grzegorz Gielec - pracownicy Oddziału III, którzy przedstawili wybrane materiały archiwalne wytworzone przez urzędy i instytucje polskie po 1945 roku jak również przybliżyli tajniki poszukiwań genealogicznych ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwań związanych z Kresami Wschodnimi. Całość wycieczki zwieńczyła wizyta w pracowni digitalizacji i reprografii, po której oprowadził kierownik pracowni digitalizacji i reprografii – Ryszard Bacmaga. Uczestnicy zapoznali się z najnowocześniejszymi urządzeniami służącymi do wykonywania skanów wielkoformatowych m.in. map, afiszów czy dokumentacji technicznej jak również mogli na własne oczy zobaczyć proces skanowania wybranych dokumentów.

Mężczyzna i kobieta witają uczestników Starsi ludzie siedzący przy stole słuchają wykładu Czarnobiałe fotografie na stole z zielonym płótnem Trzech mężczyzn patrzy na stare fotografie na stole Mężczyźni i kobiety patrzą na stare fotografie na stole Mężczyzna i dwie kobiety trzymają w dłoni torbę oraz książki Mężczyźni i kobiety patrzą na gablotę z wystawą Kobiety patrzą na akta znajdujące się na stole Kobiety patrzą na akta znajdujące się w pudle Mężczyźni rozmawiają w magazynie archiwalnym między regałami Mężczyzna pokazuje grupie osób skaner

Notatka: Andrzej Grodziński

Fotografie: Iga Farnholz