Dnia 26 stycznia 2023 roku o godzinie 16:00 w Pałacu Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Cieplicach miała miejsce uroczysta prezentacja najnowszego (54 tom) wydania Rocznika Jeleniogórskiego wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry i Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze. Sponsorem wydania był również Urząd Miasta Jeleniej Góry.
W monumentalnych pałacowych wnętrzach, licznie przybyli goście zostali przywitani przez Ivo Łaborewicza - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry, redaktora tomu oraz kierownika Jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który wprowadził słuchaczy w krótki zarys historyczny powstania i redakcji periodyku. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta m.in. w osobie Andrzeja Marchowskiego.
Na zawartość Rocznika złożyły się teksty 27 autorów, w tym 8 studiów, 11 materiałów i przyczynków źródłowych, 9 sprawozdań, 12 nekrologów, 7 recenzji i kronika jeleniogórska za rok 2021. Są to teksty z różnych dziedzin wiedzy, choć przeważnie dotyczące historii, poświęcone Jeleniej Górze i Regionowi Jeleniogórskiemu. Rocznik nie odnosi się bezpośrednio do wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, jednakże skutki pandemii odcisnęły wyraźne piętno na rubryce „In memoriam”, gdzie wspominano znacznie więcej osób niż zwykle. Rok ubiegły był również wyjątkowy dla 52 i 53 tomu Rocznika Jeleniogórskiego, który został wyróżniony pierwszą nagrodą w kategorii czasopism, w Międzynarodowym Konkursie na Najlepsze Wydawnictwo o Górach, organizowanym przez krakowskie wydawnictwo „Karpaty” wraz z PTTK i wieloma innymi partnerami.
W dalszej części spotkania Stanisław Firszt, zastępca redaktora tomu przestawił kulisy powstawania niektórych materiałów, po czym oddano głos zebranej publiczności, która z zaangażowaniem włączyła się w indywidualne rozmowy z redaktorami czasopisma.
Relacja filmowa z wydarzenia na naszym kanale YouTube
Notatka, fotografie oraz relacja filmowa: Andrzej Grodziński