Strona główna » Aktualnosci

Paweł Edmund Strzelecki w bolesławieckim Oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu (19.09.2023)

Wersja do wydrukuPDF version

To już piąte spotkanie z Pawłem Edmundem Strzeleckim i Australią, w ramach realizacji projektu Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddziału w Bolesławcu w związku z ustanowieniem przez Sejm Patronem Roku 2023 – Pawła Edmunda Strzeleckiego. Poprzednie odbyły się siedzibach miejskich i powiatowych bibliotek: w Lubaniu, Zgorzelcu i Bolesławcu oraz w Klubie Garnizonu Warszawa.

W spotkaniu 19 września uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu, klasa III (technik żywienia) i klasa 4 (technik hotelarstwa) pod opieką Pana Pawła Domzalskiego i Pani Sylwii Czernatowicz.

Starsza kustosz Barbara Grzybek, pracownik bolesławieckiego Oddziału oraz dr Włodzimierz Wnuk z Melbourne, działacz Polonii Australijskiej (autorzy projektu) przedstawili w formie prezentacji sylwetkę  Pawła Edmunda Strzeleckiego ”jako wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych”.

Autorzy podążyli tropem Strzeleckiego po Australii, który zbadał m.in. Góry Wododziałowe, wszedł jako pierwszy (udokumentowane wejście) na najwyższy szczyt kontynentu (2228 m n.p.m.),który nazwał Górą Kościuszki. Przemierzył piechotą ponad 11 tys. kilometrów, a wyniki tych peregrynacji opublikował w pierwszej monumentalnej naukowej książce o Australii  – „ Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”.

Autorzy projektu poszerzyli spotkanie o informacje na temat historii Australii i współczesnych ciekawostkach. Mówiono o barwach narodowych tego kraju, o specyficznej ale fascynującej faunie i florze. Oraz o złocie, do okrycia którego przyczynił się P.E. Strzelecki.

Mówiono o Polakach żyjących w tym kraju, o organizacjach polonijnych, o opiece ze strony państwa polskiego nad dokumentacją wytwarzaną przez te organizacje. Pomoc tę realizuje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych drogą delegowania archiwistów polskich, których zadaniem jest porządkowanie i ewidencjonowanie wytworzonej tam dokumentacji.

Spotkanie zakończyło się smakowitym akcentem kulinarnym bowiem młodzież przygotowała specjalnie na tę okazję przekąski australijskie - ciasteczka owsiane oraz mini burgery.

Nastolatkowie siedzący w sali wystawowej archiwum. Na pierwszym planie przekąski z jedzeniem oraz picie. Nastolatkowie siedzący na krzesłach w sali wystawowej archiwum. Duży ekran na ścianie wyświetlający prezentację z mapą. Kanapki przypominające małe hamburgery na stole w sali konferencyjnej archiwum. Na stole stoi nieduży pluszowy miś koala i cylindryczna osłona z materiału na kubek z flagą Australii. Kobieta w średnim wieku, w krótkich rudych włosach i w białym swetrze z czarnymi paskami trzyma w dłoni kartkę papieru. Czyta z niej tekst. Obok niej na stole stoi laptop. Za kobietą ściana z ekranem i z prezentacją. Dwie młode dziewczyny i chłopak siedzą na krzesłach i słuchają wykładu. Nastolatkowie siedzący na krzesłach w sali wystawowej archiwum. Nastolatkowie siedzący na krzesłach w sali wystawowej archiwum. Fragment kobiecej ręki z długim wskaźnikiem w ręku wskazuje na obraz wyświetlony na ekranie. Kobieta w średnim wieku, w krótkich rudych włosach i w białym swetrze z czarnymi paskami trzyma w dłoni kartkę papieru. Czyta z niej tekst. Obok niej na stole stoi laptop. Za kobietą ściana z ekranem i z prezentacją. Po lewej stronie mężczyzna w średnim wieku w zielonej kraciastej koszuli ze wskaźnikiem w ręku tłumaczy młodzieży fragment mapy wyświetlonej na ekranie. Prezentacja wyświetlona na ekranie. Australijski znaczek ze Strzeleckim - wydany w 1983 r. oraz pocztówka okolicznościowa wydana przez Polskie Towarzystwo Filatelistyczne z Melbourne z okazji Tygodnia Znaczka Narodowego w 1974 r. (100. rocznica śmierci P. E. Strzeleckiego). Mężczyzna i kobieta w średnim wieku oraz trzy dziewczyny i dwóch chłopaków stoją przy stole zastawionym jedzeniem i pozują do zdjęcia grupowego. 24 osoby, dorośli i nastolatkowie stoją przy wejściu do budynku archiwum i pozują do zdjęcia grupowego.

Opracowała: Barbara Grzybek

Zdjęcia: Paweł Domzalski