18 października br. w galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śl. zaprezentowany został cykl wykładów pt. „Historie nieodkryte”.
Dolny Śląsk pod wieloma względami jest terenem, który wciąż czeka na odkrycie. Przeszłość, nawet ta bliższa współczesności, ukryta między szeregiem dokumentów nieustannie intryguje, wywołując polemiki i spory. I jest to interesujące, bo dotyczy nas i miejsc, w których na co dzień żyjemy.
Pierwszy referat na temat wyznawców światła w Karkonoszach wygłosiła Justyna Sasin-Spyrka. Dzięki niej uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć więcej na temat niezwykłych miejsc w Karkonoszach i ludzi, którzy na życie mieli bardzo ciekawe spojrzenie. Wśród nich był m.in. dr Wilhelm Bölsche, a także Carl i Gerhard Hauptmannowie. Z kolei o sytuacji polityczno społecznej w latach 1945-1950 w powiecie lubańskim i lwóweckim mówiła Barbara Grzybek, kustosz lubańskiego Archiwum Państwowego. Nie było łatwo zaprezentować ten temat, bowiem wiele dokumentów wciąż wymaga oceny historyków, która w efekcie i tak nie do końca gwarantuje trafność historycznych tez. Jednak – jak mówiła Barbara Grzybek - tylko historyk może w pełni odpowiedzialnie stawiać pytania i szukać odpowiedzi w oparciu o dokumenty. Na koniec Krzysztof Łukowski omówił historię Dragana „Draży” Sotiroviča – serbskiego żołnierza w Armii Krajowej i pierwszego powojennego burmistrza Leśnej. Temat ten wciąż wywołuje spore emocje wśród ludzi interesujących się historią regionu. Jednak prelegentowi znakomicie udało się nakreślić postać Sotiroviča w oparciu o dokumenty i świadectwo przyjaciół.
Konferencja w gryfowskiej bibliotece była również okazją do rozmów, które stały się przyczynkiem do pogłębionej refleksji i dzielenia się osobistymi odczuciami i wiedzą. Pokazała jednak, że takie tematy warto poruszać, by nieodkryte dotąd historie ujrzały światło i zostały zaprezentowane szerszemu gronu zainteresowanych.
Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śl. oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu.
Oprac. Barbara Grzybek (AP we Wrocławiu Oddział w Lubaniu), zdjęcia: Artur Grabowski ("Ziemia Lubańska")