Strona główna » Aktualnosci

Katyń. Prawdziwe historie spisane na archiwalnym papierze. Warsztaty dla licealistów w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

Wersja do wydrukuPDF version

W poniedziałek 7 kwietnia gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 15 we Wrocławiu pod opieką Macieja Chomicza, którzy wzięli udział w warsztatach archiwalnych: Ślady Historii: Katyń. Prawdziwe historie spisane na archiwalnym papierze. Zajęcia przygotowane zostały w oparciu o kopie akt z kolekcji katyńskiej pochodzące ze zbiorów Archiwum Akt Nowych.

Uczestników zajęć przywitał Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski oraz Danuta Płókarz - kierownik oddziału popularyzacji. W pierwszej części zajęć uczniowie poznali kontekst historyczny zbrodni katyńskiej, jej przyczyny oraz próby ukrywania historii w czasach PRL.

W części warsztatowej uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi archiwiści i badacze historii. Między regałami archiwalnymi ukryliśmy fragmenty akt katyńskich opisujących losy więźniów obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Informacje pogrupowaliśmy w kilka działów tematycznych opisanych na półkach. Uczniowie mieli za zadanie wykonać kwerendę i przyporządkować odnalezione informacje do odpowiednich półek.

Jak wyglądało życie obozowe? Na jakie traktowanie mogli liczyć osadzeni? Jakie warunki panowały w obozach? Czy więźniowie mogli wysyłać listy do swoich bliskich? W jaki sposób próbowano zdobyć informacje od przesłuchiwanych? Niezwykle poruszające opisy świadków, którym udało się przeżyć i wydostać z obozów z pewnością na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich.

Dziękujemy serdecznie Archiwum Akt Nowych za udostępnienie skanów prawie 1300 skanów dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej na potrzeby zajęć.

Warsztaty będą kontynuowane. Jeszcze wiele uczniowskich kwerend przed nami.

Duża sala z białymi ścianami i pustymi, metalowymi regałami na akta. Cztery licealistki i dwóch licealistów stoją obok siebie i zwróceni są w stronę kobiety w blond włosach i mężczyzny w siwych włosach, którzy prowadzą lekcję. Sala konferencyjna. Zielony stół po środku przy którym siedzi grupa młodzieży z liceum. Starszy mężczyzna w garniturze prowadzi wykład. W tle po środku na tablicy wyświetlona grafika z napisem Katyń 1940. Dwóch licealistów, dwie licealistki i nauczyciel stojący na tle białej ściany i plakatu z napisem Katyń 1940. Dwie dziewczyny i chłopak stoją przy metalowym regale archiwalnym, na którym leżą kserokopie akt. Nastolatkowie przeglądają akta w poszukiwaniu informacji. Duża sala z białymi ścianami i pustymi, metalowymi regałami na akta. Pięć licealistek i dwóch licealistów stoją obok siebie i zwróceni są w stronę kobiety w blond włosach, która prowadzi lekcję. Dziewczyna w długich, ciemnych włosach stoi po prawej stronie, naprzeciw grupy i czyta z kartki. Trzy licealistki i licealista stojący na tle pustych, metalowych regałów na akta. Dziewczyna po środku w blond włosach czyta z kartki. Pięć licealistek i dwóch licealistów stoją obok siebie w rzędzie pomiędzy metalowymi regałami. W rękach trzymają kartki z notatkami. Pięć licealistek i dwóch licealistów stoją obok siebie w rzędzie pomiędzy metalowymi regałami. Dziewczyna po prawej czyta z kartki. Pozostali słuchają. Na regale widoczny napis "Kozielsk". W tle widać okna. Trzy licealistki i dwóch licealistów stoi między metalowymi regałami archiwalnymi, na których leżą kartki z notatkami, długopis i kserokopie akt. Duża sala z białymi ścianami i pustymi, metalowymi regałami na akta. Na regale po lewej napis "Ostaszków". Grupa młodzieży z liceum stoi na korytarzu przed regałami. Licealistka w fioletowym swetrze i w okularach stoi naprzeciw grupy i czyta z kartki. Wszyscy słuchają. Dwie licealistki stojące przed pustymi, metalowymi regałami archiwalnymi. Dziewczyna z tyłu ubrana na czarno trzyma w dłoniach kartkę i czyta. Kartki papieru z ręcznie spisanymi notatkami oraz kserokopie dokumentów pisanych na maszynie do pisania.

Fotografie: Andrzej Grodziński