Strona główna » Aktualnosci

Lekcja archiwalna pt. „17.09.1939-17.09.2022 r. - 83. rocznica agresji ZSRR na Polskę”

Wersja do wydrukuPDF version

Dnia 16 września br. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyła się lekcja archiwalna pt. „17.09.1939-17.09.2022 r. - 83. rocznica agresji ZSRR na Polskę”. Na wydarzenie zaproszono uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 71 we Wrocławiu wraz z nauczycielką oraz Panią Joannę Suchorzewską.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez Danutę Płókarz, kierownika Oddziału IV, która przedstawiła pozostałych prelegentów: Dyrektora dr. Janusza Gołaszewskiego, Karolinę Rybicką, Krzysztofa Michałowskiego oraz Joannę Suchorzewską. Następnie omówiła harmonogram spotkania i w kilku zdaniach wyjaśniła, czym dokładnie zajmuje się Archiwum i jakie materiały gromadzi.

Potem Karolina Rybicka przybliżyła młodzieży okoliczności wybuchu II wojny światowej, wspomniała o zawarciu paktu o nieagresji, zwanym paktem Ribbentrop-Mołotow, o znajdującym się w nim utajnionym protokole dodatkowym, który był najważniejszy dla losów II Rzeczypospolitej. Zwróciła uwagę na postawę Związku Radzieckiego wobec Polski, do czasu przekroczenia granicy polskiej przez Armię Czerwoną 17 września 1939 r.

Dyrektor Archiwum omówił ze szczegółami stronę militarną tych wydarzeń m.in. na stan gotowości bojowej Wojska Polskiego, liczebności jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza, ogólnej szacunkowej liczby żołnierzy polskich, oraz decyzji podjętych przez premiera Felicjana Sławoja-Składkowskiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Nadmienił jaką przewagę miały wojska radzieckie oraz gdzie toczyły się walki. Wyróżnił najważniejsze bitwy na Froncie Białoruskim i Ukraińskim, zasygnalizował, że obroną Grodna dowodził major Benedykt Serafin, dziadek Krzysztofa Michałowskiego, pracownika Archiwum.

Następnie Krzysztof Michałowski opowiedział historię życia swojego dziadka, wspomniał o jego karierze wojskowej, która rozpoczęła się jeszcze w armii austro-węgierskiej. Ponadto Benedykt Serafin uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., przez wiele lat był urzędnikiem wojskowym, pełniącym funkcję komendanta Rejonowej Komendy Uzupełnień. Na zakończenie swojego krótkiego wystąpienia pokazał uczniom wybrane zdjęcia ze swojego domowego archiwum, na których uwieczniono różne wydarzenia z życia jego dziadka.

W ostatniej części spotkania Joanna Suchorzewska podzieliła się ze wszystkimi swoimi wspomnieniami związanymi z Wrocławiem. Udzieliła odpowiedzi na pytanie: jak wyglądało miasto w pierwszych powojennych latach i kto w nim mieszkał? Wspomniała, dlaczego nocą lepiej było spacerować przy budynku Politechniki. Ukazała relacje pomiędzy ludnością polską – niemiecką, ich ówczesne warunki mieszkaniowe i bytowe. Opowiedziała o skarbach odkrywanych przez dzieci i młodzież podczas zabaw w okolicy. Przybliżyła również niezwykle interesującą historię swojej rodziny.

Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wysłuchali przygotowanej lekcji i bardzo chętnie zadawali pytania, szczególnie Pani Joannie.

Uczniowie siedzący przy długim stole w sali konferencyjnej. Zwróceni są w stronę mężczyzny, który głosi wykład. Uczniowie siedzący przy długim stole w sali konferencyjnej. Uczniowie siedzą przy stole i oglądają stare zdjęcia. Starsza kobieta w siwych włosach i w okularach oparta rękami o stół stoi przy tablicy i głosi wykład. Uczniowie siedzący przy długim stole w sali konferencyjnej. Zwróceni są w stronę mężczyzny, który głosi wykład. Starsza kobieta w siwych włosach i w okularach oparta rękami o stół stoi przy tablicy i głosi wykład.

Fot. Joanna Niwińska