Jeleniogórski Oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu zorganizował 8 czerwca 2019 r. obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Gościem szczególnym był dr Marek Obrębalski, wiceprzewodniczący Semiku Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.
Po części wstępnej nastąpiło otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z ekspozycji upamiętniła 100-lecie dekretu powołującego sieć archiwów państwowych. Następnie w sali wystawienniczej otwarta została wystawa prezentująca akta Schaffgotschów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie przybyłych. Zaprezentowano na niej akta obrazujące wyposażenie pałacu w Cieplicach Śląskich (m.in. księgi inwentarzowe, osiemnastowieczne projekty mebli pałacowych i inne), księgę gości kuracyjnych z 1889 r., niezrealizowane projekty rozbudowy uzdrowiska (kryty basen pływacki i obiekty kuracyjne), oryginalne projekty Karla Grossera kaplicy z Parku Zdrojowego; plany przebudowy Teatru Zdrojowego i Galerii; kronikę Cieplic i rodu Schaffgotschów Altamnna z 1850 r. oraz dziewiętnastowieczne maszynopisy i rękopisy opracowań naukowych tego rodu. Wielkie zainteresowanie wzbudziło kilka projektów niezrealizowanych inwestycji: budowy linii tramwajowej z Podgórzyna Górnego na Przełęcz Karkonoską, kilku tras kolejki wąskotorowej w Górach Izerskich i Karkonoszach. Ponadto pokazano dokumentację budynków uzdrowiska w Świeradowie Zdroju, listy Hansa Ullricha Schaffgotsch z czasów wojny 30-letniej, w tym autograf Albrechta Wallensteina, dokumentację związaną z budową i dziejami schronisk górskich i kaplicy na Śnieżce, akta dotyczące ochrony przyrody w Karkonoszach, zagospodarowania tutejszych lasów, 4 duże plansze przedstawiające przebieg linii kolejowej z Mirska do Świeradowa Zdroju (łącznie z taborem) i wiele innych.
O godz. 12:00 zaprezentowano film poświęcony uruchomieniu nowej wersji serwisu „szukajwarchiwach.gov.pl”, uzupełniony omówieniem możliwości tego portalu. Kolejnymi elementami Dnia Otwartego było grupowe zwiedzania magazynów archiwalnych oraz prezentacja pt. „Obraz archiwisty i archiwów w polskim filmie fabularnym”. Publiczność żywo reagowała, wyrażając zdziwienie, że w znanych im filmach przewijały się wątki archiwalne, na które nie zwracali dotąd uwagi.
W trakcie całego dnia czynne były archiwalne punkty konsultacyjne, jak również wszyscy pracownicy udzielali na bieżąco niezbędnych wyjaśnień.
Oprac. I. Łaborewicz.
Fot. K. Pawlikowska.