W poniedziałek 27 listopada 2023 roku gościliśmy grupę osób z Wrocławskiego Centrum Seniora, którzy w ramach zajęć genealogicznych chcieli zgłębić wiedzę na temat poszukiwań genealogicznych, a także poznać bliżej Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Uczestników spotkania powitali: Dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski, kierowniczka oddziału popularyzacji - Danuta Płókarz oraz Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Podczas spotkania uczestnicy poznali historię wrocławskiego Archiwum, którego początki sięgają 1811 roku. Począwszy od sekularyzacji klasztorów śląskich po czasy współczesne, w archiwalną podróż poprowadził uczestników Dyrektor Archiwum. Seniorzy poznali najcenniejsze i najważniejsze dokumenty z zasobu Archiwum, a także dowiedzieli się o burzliwych losach zgromadzonej dokumentacji podczas II Wojny Światowej, która w wyniku działań wojennych oraz ewakuacji zbiorów w dużej mierze została utracona.
Podczas części warsztatowej pod opieką Danuty Płókarz uczestnicy poznali kategorie archiwalne, rodzaje dokumentów archiwalnych, a część z nich mogli zobaczyć na własne oczy. Nie zabrakło również pytań o dokumentację osobowo-płacową z nieistniejących już zakładów pracy. Seniorzy zapoznali się także z zasadami prowadzenia badań archiwalnych, kwerend, udostępniania zbiorów i korzystania z nich w czytelni Archiwum. Danuta Płókarz zaprezentowała również formularz zgłoszenia użytkownika zasobu archiwalnego, zasady wypełniania rewersów, a także pomoce archiwalne w postaci inwentarzy papierowych.
W cyfrowy świat poszukiwań archiwalnych przy pomocy portalu Szukaj w Archiwach wprowadził uczestników Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Uczestnicy poznali podstawowe funkcjonalności portalu, sposoby wyszukiwania treści i sygnatury dokumentów, a także mogli zobaczyć jak wypełnić elektroniczny rerwers archiwalny.
Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań i opowieści z zakresu poszukiwań genealogicznych, o których jeszcze długo wspólnie dyskutowaliśmy.
Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński