Przyspieszony kurs sfragistyki (nauki o pieczęciach) połączony z samodzielnie wykonanymi pieczęciami na dokumencie napisanym ręcznie gęsim piórem. Po raz kolejny nasi młodzi goście udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic podczas warsztatów pieczęci i kaligrafii w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, które odbyły się w czwartek 25 stycznia 2024 roku.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest pieczęć na dokumencie, z jakich materiałów była wykonywana oraz jaką funkcję pełniła. Dodatkowo przygotowaliśmy zadanie, które pomogło zapamiętać najpopularniejsze motywy jakie możemy podziwiać na średniowiecznych pieczęciach. I choć dopasowanie wizerunku widniejącego na średniowiecznym odcisku do odpowiedniego motywu wcale nie wydaje się takie proste, to nasi młodzi odkrywcy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
Następnie nadszedł czas na naukę pisma gotyckiego (fraktury), z którą możemy często spotkać się przeglądając nasze zbiory. Na uczestników warsztatów czekały już kałamarze oraz prawdziwe gęsie pióra odpowiednio naostrzone i przygotowane do pisania. Zadanie wymagające cierpliwości oraz dokładności pochłonęło naszych młodych kaligrafów, którzy z uwagą pracowali nad wykonaniem swojego własnego dokumentu.
Pozostało jeszcze tylko uwierzytelnić dokument własnoręcznie zaprojektowaną i wykonaną pieczęcią opłatkową. Do tego celu uczestnicy wykorzystali przygotowane przez nas wcześniej materiały papiernicze i kolorowe naklejki. To zadanie szczególnie przypadło do gustu naszym kaligrafom. Na koniec jeszcze tylko wizyta w pracowni konserwatorskiej, gdzie wspólnie wykonaliśmy pieczęć lakową oraz woskową na ozdobnym plecionym sznurze... i zadanie wykonane.
Gratulujemy naszym uczestnikom wspaniale wykonanych prac i mamy nadzieję, że nasze warsztaty zaowocują zamiłowaniem do pisma ręcznego i kaligrafii.
Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński