W piątek 2 czerwca 2023 r. o godzinie 12:00 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B odbył się wernisaż wystawy „1977 – rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach”.
Na uroczystość przybyło blisko 80 osób, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z całego regionu, dyrektorzy szkół z terenu miasta i gminy Warta Bolesławiecka, badacze, a przede wszystkim byli górnicy, którzy przez lata pracowali w ZG Konrad, zarządzali poszczególnymi pionami kopalni i wreszcie uczestniczyli w jej reorganizacji. Uroczysty charakter wernisażu podkreślił Poczet Sztandarowy KGHM Polska Miedź z parafii pw. Św. Michała Archanioła w Raciborowicach. Przybyłych gości przywitał Pan Remigiusz Kazimierczak Wicedyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Dla byłych pracowników i ich rodzin było to wyjątkowe spotkanie - w Sali Rycerskiej, w której odbył się wernisaż, dawniej mieściła się Biblioteka Związkowa Pracowników ZG „Konrad”. Można, więc rzec, że historia zatoczyła koło.
Wystawę, w aranżacji Olgi Hałat, przygotował zespół Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu: dr Adam Baniecki, Olga Hałat, Adam Kuchar i Monika Tyndyra przy współpracy z: Gminą Warta Bolesławiecka, Gminnym Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej, Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Rejon Bolesławiec i Rejon Iwiny, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Zespołem Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu następcy Zespołu Szkół Górniczych.
Wystawa jest poświęcona Zakładom Górniczym "Konrad" w Iwinach, które przez niemal 40 lat były jednym z największych i najważniejszych zakładów pracy w regionie. Twórcom ekspozycji zależało na uchwyceniu różnych aspektów z życia załogi w latach 70. XX w., od pracy na przodku po tak istotne w owym czasie sprawy społeczne. Jednym z głównych celów wystawy jest zaprezentowanie ogromnego wpływu Zakładów na rozwój kultury, budownictwa, szkolnictwa i sportu zarówno w Bolesławcu i okolicznych miejscowościach. Na ekspozycji można obejrzeć materiały dotyczące ogólnych zagadnień organizacyjnych, produkcji i zatrudnienia, funkcjonowania ZG „Konrad” w rzeczywistości PRL-u poprzez współzawodnictwo oraz celebrowanie uroczystości państwowych takich jak 1 Maja czy 22 lipca. Spora część wystawy jest poświęcona obchodom Dnia Górnika popularnie zwanego „Barbórką” oraz działalności Zakładowego Domu Kultury. Wystawę uzupełniają plakaty z fotografiami obiektów budowlanych, górników przy pracy, kolonii letnich w Lęborku czy rajdu miedziowca, a także mundury i elementy ekwipunku górniczego.
Rok 1977 został wybrany jako przykładowy rok z życia codziennego ZG „Konrad”. Wystawa stała się okazją, by po raz pierwszy pokazać publicznie bogaty zbiór kronik, albumów i innych materiałów archiwalnych z tego okresu, będących w zasobie Oddziału w Bolesławcu. Część prezentowanych eksponatów pochodzi z Sali Tradycji w Iwinach - obiektu należącego do Gminnego Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej, fotografie zaś ze zbiorów Muzeum Historycznego w Lubinie i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Realizacja wystawy nie byłaby możliwa bez osób prywatnych, które udostępniły pamiątki górnicze m.in. kufle, mundury, hełmy, lampy karbidowe, odznaczenia, oskard, fotografie i publikacje o tematyce górniczej.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B do 15 września w poniedziałki w godz. 9:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00. W miesiącach lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00.
Fotografie: Adam Baniecki, Łukasz Hałat
Notatka: Olga Hałat