„Od Concordii do Dolwisu”
To tytuł wystawy o historii zakładów Concordia Spinnerei und Weberei Marklissa/Bunzlau opowiedzianej poprzez pryzmat zmian przynależności państwowej i właścicielskiej, które przyniosło zakończenie II wojny światowej i przejęcie zakładów przez zarząd i administrację państwową. W konsekwencji tych zmian w 1951 roku powstały Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Leśna” w Leśnej, a w Bolesławcu w połowie lat 60., zamiejscowy oddział Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego im. Hanki Sawickiej w Legnicy. W okresie Polski Ludowej nastąpił rozwój produkcji. Późniejsze zmiany ustrojowe w kraju począwszy od 1989 roku, transformacja z gospodarki centralnie kierowanej do gospodarki rynkowej, spowodowały powolny upadek zakładów.
Historia powstania, rozwoju i upadłości zakładów przedstawiona jest w prezentowanych archiwaliach w postaci zdjęć, szkiców, próbek tkanin oraz współczesne fotografie obrazujące stan niefunkcjonujących już zakładów.
Dzieje Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” opisane są w publikacji wydanej przez Fundację Dziki Zachód - „Dolwis”. Historia Mówiona”. Są to relacje, rozmowy z osobami, które pracowały w Dolwisie, opisujące jak wyglądała Leśna w czasach gdy funkcjonował jeden z większych w regionie zakładów przemysłowych.
Na prezentowanej wystawie znajdują się materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów:
- Archiwum Akt Nowych
- Archiwum Państwowego we Wrocławiu
- Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu
- Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze
- Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Legnicy
- Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa http://www.dbc.wroc.pl
Prezentowane kolekcje fotografii pochodzą z prywatnych zbiorów: Kurta Michaela Beckerta, Szymona Surmacza, Dariusza Gołębiewskiego. Na potrzeby wystawy fotografie wykonał Rafał Klimek.
Wystawę przygotował zespół Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu: Adam Baniecki, Barbara Grzybek, Olga Hałat, Adam Kuchar, Monika Tyndyra.
Projekt graficzny przygotowała Joanna Niwińska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Koordynator wystawy Barbara Grzybek.
Wystawa została przygotowana w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów, który obchodzić będziemy już 9 czerwca.
Wystawę będzie można oglądać od 9 czerwca do 9 lipca 2022 r., w siedzibie bolesławieckiego Oddziału Archiwum przy ul. Bankowej 6 B, w poniedziałki godz. 9:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00.
Serdecznie zapraszamy!