Szanowni Państwo,
9 czerwca br. w XV Międzynarodowy Dzień Archiwów polskie Archiwa Państwowe zaprezentowały nową odsłonę swojej strony internetowej archiwa.gov.pl. A na niej – prosty, intuicyjny sposób wyszukiwania informacji, branżowe treści podane w przystępny sposób oraz ułatwiony dostęp do milionów materiałów archiwalnych!
– Strona ma być swoistą „wizytówką” całej państwowej sieci archiwalnej oraz znacząco ułatwiać użytkownikom dostęp do naszych zasobów – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Dotychczasowa strona www nie do końca odzwierciedlała skalę działania Archiwów Państwowych. Chcieliśmy to zmienić i jak najlepiej zobrazować naszym odbiorcom ideę sieci archiwalnej. Teraz użytkownicy strony nie będą mieli problemu z rozpoznaniem zasięgu działania danego Archiwum Państwowego, a przede wszystkim w łatwy sposób sprawdzą, gdzie znajdą materiały archiwalne, które ich interesują.
Nowa odsłona strony archiwa.gov.pl powstała z myślą o użytkownikach. W przystępny, przejrzysty i czytelny sposób przybliża ona działalność państwowej sieci archiwalnej i w sposób szczególny eksponuje najczęściej do tej pory poszukiwane przez czytelników informacje m.in. dotyczące poszukiwań genealogicznych i dokumentacji zatrudnienia.
Treści do serwisu powstawały z uwzględnieniem zasad prostego języka w urzędzie. Odbiorcy nowej strony Archiwów Państwowych będą mogli szybko przeczytać i przyswoić zamieszczone na niej informacje. Strona dostępna jest z każdego urządzenia (automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu) oraz dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Łamiąca stereotypy, atrakcyjna szata graficzna zachęca do eksplorowania zamieszczonych w serwisie treści i funkcjonalności. Przyjazny układ umożliwia szybkie nawigowanie po stronie za pomocą wybranej z trzech opcji Menu. Nowe treści zostały zgrupowane w trzech głównych blokach tematycznych – „Szukaj”, „Poznaj” i „Przekaż” – dzięki którym użytkownik szybko dotrze do potrzebnych informacji.
– Prace nad nową stroną trwały ponad rok. Chcemy, by w jak najbardziej kompleksowy sposób odzwierciedlała ona to, co Archiwa Państwowe mają do zaoferowania społeczeństwu. By ułatwiała dostęp do naszej oferty, wiedzy, doświadczenia i oczywiście zasobu oraz niosła jak największą korzyść dla odbiorcy – dodaje dyrektor Pietrzyk.
Szukaj
W bloku „Szukaj” użytkownicy znajdą wskazówki dotyczące prowadzenia poszukiwań w Archiwach Państwowych i korzystania z materiałów archiwalnych. Sekcja oferuje także wygodny dostęp z jednego miejsca do wszystkich publicznych internetowych baz danych prowadzonych lub współprowadzonych przez Archiwa Państwowe.
Poznaj
Blok „Poznaj” prezentuje publikacje i portale tematyczne Archiwów Państwowych oraz bogatą ofertę wirtualnych wystaw archiwalnych. W tej sekcji użytkownik dowie się również, jak zabezpieczać swoje prywatne zbiory i jak robią to profesjonalni konserwatorzy. Zapozna się także z najważniejszymi projektami prowadzonymi w Archiwach Państwowych. W bloku znalazła się również specjalna zakładka, stworzona z myślą o instytucjach i firmach wytwarzających oraz przechowujących dokumentację.
Przekaż
W „Przekaż” użytkownik znajdzie z kolei wszystkie potrzebne informacje dotyczące przekazywania materiałów archiwalnych oraz swoich prywatnych zbiorów do Archiwów Państwowych, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.
Zajrzyj do archiwum
W serwisie dostępna jest również mapa z zasięgiem terytorialnym i danymi kontaktowymi wszystkich Archiwów Państwowych w Polsce. Dzięki niej można w łatwy i intuicyjny sposób odnaleźć interesującą nas placówkę.
Strona internetowa archiwa.gov.pl od lat jest bezcennym źródłem wiedzy dla badaczy historii, genealogów oraz osób hobbystycznie zajmujących się odkrywaniem przeszłości i poszukiwaniem korzeni rodzinnych. Jej nowa odsłona znacznie ułatwia to zadanie – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Jestem przekonany, że będzie ona pomocna w pracy zawodowej i naukowej, pielęgnowaniu zamiłowania do poszukiwania śladów przeszłości oraz w poszerzaniu zainteresowań związanych z historią i genealogią. Zachęcam do zajrzenia na archiwa.gov.pl i zapoznania się z nową odsłoną strony już dziś.
Wejdź na archiwa.gov.pl