Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, których pomysłodawcą był Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odbyły się już po raz czwarty. Miejscami tegorocznych obchodów były: Lubomierz, Gaworzyce i Legnica. W Lubomierzu odbyła się 10 maja br. konferencja popularnonaukowa pt. „Szli na Zachód Osadnicy”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu, Urzędem Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim i Urzędem Gminy i Miasta w Lubomierzu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał burmistrz Lubomierza Wiesław Ziółkowski oraz zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMWD Dominik Kłosowski.
Pierwszy referat wygłosiła starszy kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddziału w Bolesławcu Barbara Grzybek. Wystąpienie odnosiło się do problematyki osadniczej na terenie powiatu lubańskiego. Dr płk Jacek Macyszyn z Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z Warszawy przedstawił m.in. rolę, jaką pełnili w Wojsku Polskim kapelani wojskowi, Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie odniósł się do problematyki Ziem Odzyskanych w polskiej myśli politycznej sprzed II wojny światowej jak i po jej zakończeniu. Profesor Jakub Tyszkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił powstanie i działalność Państwowych Urzędów Repatriacyjnych na Dolnym Śląsku.
Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji zapamiętają ją w sposób szczególny także ze względu na wzruszające wystąpienie płk. Tadeusza Borowca, który był świadkiem i pionierem osadnictwa na Ziemiach Zachodnich, a obecnie jest mieszkańcem Lwówka Śląskiego. Na zakończenie konferencji Fundacja Dziki Zachód z Grabiszyc przedstawiła projekt, którego wynikiem jest publikacja „Grabiszcyce. Nasza wieś, nasza historia”, o osadnikach, mieszkańcach ze wsi Grabiszyce gmina Leśna. Uroczystego podsumowania konferencji dokonał Marszałek Tadeusz Samborski. Całość prowadzili Elżbieta Zienowicz, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Lwówku Śląskim oraz Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim.
Oprac. B. Grzybek.
Fot. A. Grabowski.