Dzień Darczyńcy

DruckversionPDF version

Dnia 6 grudnia br. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu obchodziliśmy Dzień Darczyńcy, który został ogłoszony w ubiegłym roku decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr. Pawła Pietrzyka. Inspiracją dla ustanowienia tego święta były zbiory rodzinne przekazywane do Archiwów Państwowych w ramach projektów Archiwa Rodzinne i Archiwa Rodzinne Niepodległej. Część z tych kolekcji można przeglądać na stronie: https://archiwarodzinne.gov.pl/

Tego dnia w siedzibie Archiwum odbyło się uroczyste spotkanie z Panem Krzysztofem Michałowskim, pracownikiem Archiwum oraz Darczyńcą projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Podczas wizyty Pan Krzysztof zaprezentował i opowiedział o swoich rodzinnych pamiątkach. W ramach wdzięczności otrzymał od Dyrektora Archiwum, dr. Janusza Gołaszewskiego dwie publikacje: M. D. Kowalski, S. Jujeczka przy współpracy M. Chmielewskiej,  W łączności ze Stolicą Piotrową. Dokumenty papieskie z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Wrocław 2020 oraz B. Grygorcewicz, Marianna Orańska – obraz życia i działalności w dokumentach archiwalnych, Kamieniec Ząbkowicki 2015.

W mijającym roku do Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze zostały przekazane trzy wyjątkowe kolekcje.

Dwie z nich zostały podarowane przez Pana Zacharego Mazura, który odnalazł materiały na strychu mieszkania, jakie zakupił niedawno w Jeleniej Górze. Są to:

„Akta mistrza budowlanego w stanie spoczynku Hermanna Wernera z Jeleniej Góry” z lat 1899 i 1914, zawierające dokumentację techniczną dwóch obiektów zaprojektowanych przez tegoż Wernera: Kładka nad torami kolejowymi na 11 km połączenia Jelenia Góra – Lwówek Śląski przy żwirowni w Pilchowicach (Fußweg Überführung in km 11 der Strecke Hirschberg - Löwenberg für das Schotterwerk in Mauer am Bober) z 1914 r. i Dokumentacja techniczna fragmentu linii kolejowej Sellhausen - Arenberg (25,5 – 28,7 km) – w tym znajdujących się tu wiaduktów i dworca kolejowego w Arenberg, z 1899 r., w sumie 2 j.a.

„Spuścizna notariusza Franciszka Kędzierskiego i jego żony Eugenii z domu Korpal” z lat 1938-1964, zawierająca wzory umów i formularzy, sporządzanie odręcznie lub na maszynie do pisania przypisy notarialne; akta pojedynczych spraw notarialnych; umowy spółek; sprawy organizacyjne dotyczące prowadzenia kancelarii notarialnej; dokumenty osobiste (legitymacje, umowy, zaświadczenia, akta medyczne) i inne, w sumie 12 j.a.

Trzecia kolekcja to „Spuścizna tłumaczki z języka niemieckiego Marianny Kurowskiej z Jeleniej Góry” z lat 1990-2015, zawierająca publikacje, najczęściej o charakterze regionalnych, które tłumaczyła z języka polskiego na niemiecki lub odwrotnie. Zbiór ten ma podwójną wartość: z jednej strony ukazuje pracę tłumacza i prezentuje jego dorobek z ostatniego 25-lecia, z drugiej tworzące go publikacje są cennym uzupełnieniem naszej biblioteki o rzadkie i wartościowe egzemplarze.

Natomiast do Archiwum Państwowego we Wrocławiu trafiło 19 unikatowych fotografii, które stanowią ważne uzupełnienie gromadzonych przez Archiwum historycznych zbiorów ikonograficznych. Wśród nich znalazło się 18 fotografii z wizerunkami Wrocławia przełomu XIX i XX wieku, które przekazało Stadtarchiv/Stadtmuseum w Innsbrucku w Austrii. Ponadto fotografię przedstawiająca wzlot sterowca Parseval we Wrocławiu w 1910 r. podarowało Stadtarchiv und Landesgeschichtliche Bibliothek w Bielefeld.

Ze względu na panującą sytuację epidemiczną pozostali Darczyńcy nie mogli przybyć na spotkanie.

Dwóch elegancko ubranych mężczyzn. Materiały archiwalne. Odręczny rysunek projektowy budynku. Materiały archiwalne. Sześć stojących książek z kolorowymi okładkami. Zbiór książkowy. Różne przedmioty ułożone na stole. Cześć zbioru przedmiotów należących do Darczyńcy. Czarno-białe fotografie. Dwóch mężczyzn podczas uścisku dłoni. Mężczyzna trzymajacy ramę ze zdjeciem swojego przodka. Kobieta i trzech mężczyzn. Trzech mężczyzn podczas oglądania pamiątek rodzinnych. Dwie kobiety i mężczyzna.

 Fot. P. Pracz i I. Łaborewicz