Archiwum Państwowe we Wrocławiu włączyło się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.
Pierwszy raz w historii obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim, papierowe kwiaty były rozdawane na ulicach sześciu polskich miast, w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Naszymi gośćmi byli uczniowie i nauczyciele z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XV we Wrocławiu.
Podczas spotkania, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Monika Piechota, wygłosiła prelekcję na temat prześladowania breslauerskich Żydów w latach 30 i 40 XX wieku. Danuta Płókarz – kierownik Oddziału Popularyzacji zasobu archiwalnego - opowiedziała o zasobie Archiwum oraz zaprezentowała dokumenty archiwalne dotyczące żydowskiej ludności Breslau i Wrocławia.
Młodzież wysłuchała on-line przesłania dr Tamary Cohn Gazit, która mieszka w Izraelu i jest wnuczką znanego breslauerskiego historyka, dra Willego Cohna, który został zamordowany w Kownie w 1941 roku. Młodzież mogła poznać żydowską historię opisaną w aktach, mapach, dokumentach oraz tą opowiedzianą przez potomków. Nie zabrakło refleksji i ciekawych pytań. W jednym wszyscy byliśmy zgodni: nie można budować przyszłości bez znajomości przeszłości.
Na zakończenie zajęć młodzież zwiedziła Pracownię Digitalizacji i Konserwacji, gdzie o swojej codziennej pracy opowiedzieli Krzysztof Michałowski, Elżbieta Bednarek i Iga Farnholz.
Wydarzenie towarzyszące akcji Żonkile we Wrocławiu, organizowanej we współpracy z UMF i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji osiemdziesiątej Rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Spotkanie jest częścią projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts.
Notatka: Danuta Płókarz
Fotografie: Andrzej Grodziński, Iga Farnholz