Archiwiści wrocławscy i pasjonaci z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego połączyli siły i zabrali pasażerów w niezwykłą podróż archiwalną, która rozpoczęła się prelekcją dra Tomasza Sielickiego z Klubu sympatyków Transportu Miejskiego, który opowiedział historię zabytkowego tramwaju Maximum z 1901 r. To właśnie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu udało się natrafić na dokumenty, dzięki którym możliwa była pieczołowita odbudowa zabytkowych tramwajów.
Następnie wraz z dyrektorem Archiwum dr. Januszem Gołaszewskim oprowadzili po wystawie, na której można było obejrzeć oryginalne plany budowy tramwajów z przełomu XIX i XX w., rozkłady jazdy oraz inne dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego.
To jednak nie koniec atrakcji. Po prelekcji goście wsiedli do dwóch zabytkowych tramwajów, które z mostów Pomorskich przejechały przez pl. Teatralny, Podwale, ul. Marchijską i ul. Legnicką do Zajezdni nr V przy ul. Kwiskiej. Do przejazdu uprawniały specjalnie na tę okazję wydrukowane bilety. Podczas jazdy nie zabrakło ciekawych historii, pytań do konduktora i kontroli biletów.
W zajezdni można było zwiedzić perełkę wśród tramwajów, czyli wagon typu Maximum #325, kultowe autobusy jelcze zwane ogórkami, a także dobrze znane ikarusy. Zwiedzający mogli również przyjrzeć się renowacji tramwaju-opryskiwacza z 1927 r.
A na koniec quiz archiwalny! Okazało się, że nasi pasażerowie pilnie słuchali i potrafili odpowiedzieć na większość pytań. Wszyscy otrzymali mały upominek. A najlepsi wspaniałe nagrody.
Cieszymy się z tak licznej obecności mieszkańców Wrocławia, a także innych miast Polski. Ten ważny dzień świętowali z nami również mieszkańcy Wałbrzycha i Ostrowa Wielkopolskiego.
Wystawę można jeszcze zwiedzać w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu przy ul. Pomorskiej 2 do 16 czerwca od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 do 15.00 oraz w piątki od 9.00 do 18.00.
Danuta Płókarz
Fotografie: Andrzej Grodziński