20 listopada 2023 roku o godzinie 11:00 na placu przy kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu (zbieg ulic Szewskiej i Wita Stwosza) uroczyście otworzyliśmy wystawę "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”.
Wystawa została przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Znalazło się na niej blisko 100 starannie wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwach Państwowych w Polsce dotyczących słynnego astronoma.
W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli uczniowie z IX i XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wraz z opiekunami: Maciejem Chomiczem oraz Moniką Skuzą. Uczestnicy zostali przywitani przez Dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu dra Janusza Gołaszewskiego, Danutę Płókarz - kierowniczkę oddziału popularyzacji oraz Andrzeja Grodzińskiego - specjalistę ds. popularyzacji. Uczniowie wraz z Dyrektorem Archiwum przecięli symboliczną wstęgę otwierając tym samym wystawę. Niestety kapryśna listopadowa pogoda zmusiła nas do przeniesienia prelekcji oraz specjalnego quizu do siedziby Archiwum.
W siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu postać Mikołaja Kopernika przybliżył Dyrektor Archiwum jednocześnie omawiając poszczególne elementy wystawy. Nie zabrakło również tych mniej znanych ciekawostek z życia słynnego astronoma. W drugiej części spotkania Danuta Płókarz zaprosiła uczniów do sprawdzianu wiedzy na temat wystawy podczas quizu "Mikołaj Kopernik - znany czy nieznany".
Wystawa realizowana jest w ramach całej sieci Archiwów Państwowych w Polsce pod kierunkiem Archiwum Państwowego w Toruniu we współpracy z Archiwami Państwowymi w Malborku, Olsztynie i Gdańsku.
Wystawę można zwiedzać od 17 listopada do 5 grudnia 2023 r. na skwerze u zbiegu ulic Szewskiej i Wita Stwosza we Wrocławiu.
Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w konkursach:
Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Wstrzymaj oddech i rusz na wystawę”
Konkurs dla uczniów szkół średnich „Kopernik naszych czasów”