Dnia 6 grudnia 2023 r., z okazji Dnia Darczyńcy, w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze otwarta została ekspozycja pt. „Przyniesione w plecaku. Wystawa krajoznawczych zbiorów kolekcjonerskich”. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.
Na wystawie swoje kolekcje (często nieoczywiste) zaprezentowało dziesięcioro członków PTTK, parających się od wielu lat gromadzeniem różnych przedmiotów, pozyskiwanych często w trakcie wycieczek turystycznych i krajoznawczych. Te pokazane obejmują m.in.: odznaki i plakietki turystyczne oraz harcerskie; bilety wstępu do muzeów i innych instytucji kultury; regionalne karty pocztowe (unarodowione z lat 1945-1950); etykietki i kapsle różnych napojów produkowanych w regionie karkonoskim; długopisy firmowe; guziki; opakowania firmowe herbat i cukrów serwowanych w różnych restauracjach oraz hotelach; podpisy znanych osób umieszczone na kopertach z poświęconymi im znaczkami pocztowymi; kubki z okolicznościowymi nadrukami; szkło artystyczne; dzwonki; dziadki do orzechów, z których najstarszy ma blisko 200 lat oraz inne.
Wystawę otworzyli: Janusz Milewski – przewodniczący Komisji Krajoznawczej przy jeleniogórskim Oddziale PTTK oraz Ivo Łaborewicz – kierownik jeleniogórskiego Oddziału Archiwum państwowego we Wrocławiu. Na otwarcie wystawy przybyło ponad 40 osób, które z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentowane w gablotach i antyramach kolekcje, długo i gorąco je komentując i zadając wiele pytań ich właścicielom.
W trakcie spotkania Archiwum zostało obdarowane przez Janusza Turakiewicza, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Krajoznawczej PTTK, kolekcją etykietek piwnych lokalnego browaru, która wzbogaci tutejsze zbiory. Wyjaśniano również zgromadzonym zasady funkcjonowania archiwum historycznego o możliwości przekazywania do niego spuścizn i innych prywatnych materiałów archiwalnych.
W trakcie spotkania pojawił się również św. Mikołaj, który co prawda nie przyniósł prezentów – te miał wyłącznie dla dzieci z domu dziecka, do którego właśnie się udawał - lecz złożył wszystkim życzenia, a wiele osób zrobiło sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.
Wystawie towarzyszył specjalny folder, sfinansowany przez TPJG, prezentujący sylwetki wszystkich wystawców, który pozostanie trwałym śladem po ekspozycji.
Fotografie: Paula Pokrątka-Szyszka