Cóż to była za noc. Pełna magii, niezwykłych opowieści i radosnych spotkań. Dziękujemy za Waszą tak liczną obecność, ciekawe pytania i inspirujące opowieści.
Tegoroczną Noc Muzeów, która odbyła się 18 maja 2024 od 17:00 do 24:00 rozpoczęliśmy warsztatami pieczęci i kaligrafii dla dzieci. Naszych najmłodszych uczestników, którzy przybyli wraz z rodzicami przywitali: Danuta Płókarz - kierownik oddziału popularyzacji oraz Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Uczestnicy dowiedzieli się czym były dawne pieczęcie i z jakich materiałów je wykonywano. Opowiedzieliśmy również o najczęstszych motywach występujących na średniowiecznych odciskach oraz dopasowaliśmy wizerunki pieczęci do właściwych motywów. Następnie wprowadziliśmy naszych małych gości w świat kaligrafii, dzięki czemu każdy uczestnik warsztatów mógł poczuć się jak prawdziwy skryba. Za pomocą gęsich piór, dzieci wykonały swój autorski podpis na dokumencie, który następnie opatrzyły własnoręcznie zrobioną pieczęcią. Każdy wykonał to zadanie znakomicie, a o radości i uśmiechach uczestników najlepiej świadczy pamiątkowa kartka pozostawiona od naszych gości.
Kolejnym punktem wydarzenia był wykład i prezentacja naszej archiwistki Jolanty Szczepańskiej pt. „Historia zakuta w kamieniu. Uratowane od zapomnienia śląskie płyty nagrobne i epitafia w zbiorze Adriana Josefa von Hoverden-Plencken”. Po wykładzie wspólnie zwiedziliśmy pracownie konserwacji i digitalizacji.
Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów było nocne zwiedzanie Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz pokaz materiałów archiwalnych pt. „Nie/zwykłe historie ukryte w archiwalnych albumach i kronikach”. W pierwszej części uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć niezwykłą księgę „Iconographia Phytantoza”, czyli XVIII-wieczny zielnik „rysowany” oraz „Album wrocławskich wspomnień” Gerharda Lühriga - Z Breslau do Getyngi, z Getyngi do Wrocławia, o których opowiedziała Bożena Kumor-Gomułka - starszy kustosz.
Przykłady opraw marmoryzacyjnych tzw. marmurków na wybranych jednostkach archiwalnych zespołu "Akt majątku Schaffgotschów w Cieplicach" zaprezentowała Małgorzata Kysil - starsza kustosz.
Następnie podzieleni na dwie grupy udaliśmy się do pracowni digitalizacji i reprografii oraz pracowni konserwatorskiej. Tajniki digitalizacji materiałów archiwalnych oraz najnowszy sprzęt zaprezentowali: Ryszard Bacmaga - kierownik oddziału zabezpieczania zasobu archiwalnego oraz Wioletta Tabor - fotograf. Szybki kurs konserwatora archiwalnego, czyli: szycie akt, tworzenie marmurkowych opraw na papierze oraz uzupełnianie ubytków przeprowadzili dla naszych uczestników niezawodni konserwatorzy: Krzysztof Michałowski oraz Magdalena Tabor.
Jak nie zagubić się w czytelni Archiwum? W jaki sposób możemy zamówić akta? W świat udostępniania akt wprowadził naszych gości Grzegorz Gielec - archiwista, który przybliżył naszym gościom zadania oddziału udostępniania zasobu archiwalnego.
Przez całą Noc Muzeów w sali wystawowej Archiwum czekała niezwykła wystawa "Archiwalny Kogel Mogel", prezentująca nasz zasób m.in. albumy, kroniki, afisze w niecodziennej konfiguracji.
Nad dokumentacją fotograficzną wydarzenia czuwali: Ryszard Bacmaga i Andrzej Grodziński
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas podczas tegorocznej Nocy Muzeów i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok.