Otwarcie wystawy „Budownictwo sakralne w powiecie lubańskim w XIX i 1. poł. XX w.” w bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu

DruckversionPDF version

W piątek 7 czerwca 2024 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów 2024 otwarto w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B wystawę „Budownictwo sakralne w powiecie lubańskim w XIX i 1. poł. XX w.”.

Na wystawie zaprezentowano dokumentację techniczną obiektów sakralnych z XIX i 1. połowy XX wieku przechowywaną w Oddziale w Bolesławcu w zespole nr 86/199/0 Zbiór planów architektonicznych miasta Lubania oraz fotografie, ilustracje i pocztówki ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Lubaniu oraz prywatne materiały Michaela Beckerta.

Na ekspozycji zaprezentowano budynki z miejscowości: Henryków Lubański, Kościelniki Średnie, Leśna, Lubań, Olszyna Lubańska, Radostów Średni, Wieża, Sulików i Zawidów.

Wystawę zwiedzili już uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, I Liceum Ogólnokształcącego, członkowie Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/Bolesławiec oraz seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Bolesławcu. Ponadto przeprowadzono tematyczne warsztaty z młodzieżą z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu oraz klasą branżową zdobnik-ceramik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B do grudnia w poniedziałki w godz. 9:00–18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00–15:00. W miesiącach lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–15:00.

Kliknij, aby obejrzeć wystawę

Duża sala wystawowa Archiwum z łukowatym sklepieniem i brązowymi kaflami na podłodze. Na ścianach trzy okna zasłonięte roletami i firanami. Przy oknach sztalugi z planszami wystawowymi oraz szklane gabloty wystawowe. W rogu sali duży zielony kwiat. Szklana gablota wystawowa z wystawionymi starymi niemieckimi planami, rysunkami i zdjęciami kościoła. Duża sala wystawowa Archiwum. Na wprost trzy duże okna, z których wpada światło do pomieszczenia. Grupa ośmiu mężczyzn i kobiet stoi przy gablotach wystawowych i sztalugach i oglądają wystawę. Widać ich plecy. Grupa osiemnastu kobiet i mężczyzn stoi po środku dużej sali wystawowej Archiwum z łukowatym sklepieniem i brązowymi kaflami na podłodze. Pozują do wspólnej fotografii uśmiechając się. Trzy starsze kobiety przyglądają się planszy wystawowej z opisem miejscowości Wolimierz, zdjęciem i planami kościoła. Plansza stoi na sztaludze przy ścianie w wystawowej Archiwum. Sześć starszych kobiet oraz młoda kobieta po środku nich w przykucniętej pozycji stoją po środku dużej sali wystawowej Archiwum z łukowatym sklepieniem i brązowymi kaflami na podłodze. Pozują do wspólnej fotografii. Za nimi widać dużą salę z czterema oknami, ze szklanymi gablotami, sztalugami i ekspozycją. Duża sala wystawowa Archiwum. Na wprost trzy duże okna, z których wpada światło do pomieszczenia. Grupa młodzieży ogląda wystawę. Przy szklanej gablocie z planami, rysunkami i zdjęciami stoją dwie dziewczyny i dwóch chłopaków. Wskazują palcami na ekspozycję. Grupa 22 nastolatków ogląda wystawę w Archiwum. Stoją na dużej sali wystawowej Archiwum z łukowatym sklepieniem i brązowymi kaflami na podłodze. Na ścianach cztery okna zasłonięte firanami. Przy oknach sztalugi z planszami wystawowymi oraz szklane gabloty wystawowe. W rogu sali duży zielony kwiat. Dwie nastolatki w wieku licealnym siedzą przy biurku naprzeciw siebie i rysują na białych kartkach papieru za pomocą ołówka szkic kościoła zgodnie z oryginałem. Grupa ośmiu nastolatek w wieku licealnym siedzą przy stole naprzeciw siebie i rysują na białych kartkach papieru za pomocą ołówka szkic kościoła zgodnie z oryginałem. Dwie kobiety w średnim wieku stoją przy nich i przyglądają się ich pracy. Grupa nastolatek w wieku licealnym siedzi przy stole naprzeciw siebie i rysuje na białych kartkach papieru za pomocą ołówka i linijek szkic kościoła i budynków zgodnie z oryginałem. Widać stół i dłonie uczestników warsztatów. Plakat promujący wystawę w bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego. Grafika przedstawia rysunek projektowy kościoła na brązowym tle. Po środku tytuł: "Budownictwo sakralne w powiecie lubańskim w XIX i 1. poł. XX wieku. Wystawa czasowa.

Notatka: Anna Puk

Fotografie: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu