Otwarcie kapsuły czasu z wieży kościoła parafialnego w Stobnie w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z udziałem pracowników Archiwum Państwowego

DruckversionPDF version

W poniedziałek dziewiątego września, w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu przy ul. Władysława Łokietka 11 miało miejsce otwarcie kapsuły czasu z wieży kościoła parafialnego w Stobnie, pow. wołowski. Kapsuła została odnaleziona w kuli zwieńczenia hełmu wieży kościelnej podczas tegorocznego remontu.

Przy otwarciu kapsuły była obecna Zastępczyni Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, p. Katarzyna Dziura, archiwista WUOZ p. Marek Okólski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Stobnie ks. Zbigniew Bielewicz, reprezentacja rady parafialnej, wykonawca prac budowlanych oraz przedstawiciele Archiwum Państwowego we Wrocławiu, pp. Krzysztof Michałowski i Paweł Babij.

W metalowej tubie o wymiarach 265 (wysokość) na 65 (średnica) milimetrów zamknięte były cztery wieki historii. Po otwarciu wieka z tłoczonym napisem "WILHELM SCHULZ AUS STE[T]TIN 1869.", oczom dokonujących oględzin pracowników APWr. ukazały się ciasno upakowane karty dokumentów oraz, leżące częściowo luzem a częściowo zawinięte w papier, rozmaite monety. Najstarszy z dokumentów pamiątkowych pochodzi z 1632 r., najnowszy z roku 1869, w którym sporządzono otwartą właśnie tubę zdeponowano ją w kuli na wieży kościoła. Niestety, 155 lat temu nie pomyślano o jej uszczelnieniu, na skutek czego degradacji uległa większość dokumentów pamiątkowych oraz kart, w które zawinięto ofiarowane przez wiernych monety.

I właśnie - numizmaty! W tubie złożono ich łącznie 17 sztuk monet z XVIII-XIX w.: kopiejki, talary, fenigi, krajcary i grosze, a nawet solid z 1810 r. wybity w powołanym do życia przez Napoleona Królestwa Włoch. Prócz nich odnaleziono także świetnie zachowany, pozłacany (?) krzyżyk.

W oczekiwaniu na ekspertyzę, kapsuła wraz z zawartością została zabezpieczona w WUOZ. Mieszkańcom Stobna możemy pogratulować imponujących pamiątek historii ich kościoła.

Dwóch mężczyzn stoi przy stole, na którym rozłożone są stare zniszczone dokumenty. Mężczyzna po lewej trzyma w dłoni zwój papieru, mężczyzna po prawej trzyma w dłoni monetę. Dwie kobiety i mężczyzna w białym fartuchu oglądają zabytkową zniszczone dokumenty papierowe i metalową tubę. Metalowa tuba i rulon papieru stojące na stole. Wieko metalowej tuby z datą 1869 i miejscem wykonania Stettin. Stara mosiężna moneta oraz niewielki dokument. Stare zniszczone dokumenty i monety rozłożone na stole. Stary dokument pisany ręcznie ze śladami rdzy. Stare zniszczone dokumenty, metalowa tuba, monety, krzyżyk rozłożone na białym stole. Stary, zniszczony, rozwinięty kawałek rulonu papieru. Stare zniszczone fragmenty papieru, metalowy krzyżyk i monety.

Opracowanie i fotografie: Paweł Babij