Wykład i wystawa pt. „Ziemie polskie pod zaborami i I wojna światowa” w legnickim Oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu

DruckversionPDF version

W Oddziale w Legnicy w dalszym ciągu trwa, gościnnie prezentowana, autorska wystawa pana Piotra Mulawki (piszącego o sobie jako o „pasjonacie historii”), pt. „Ziemie polskie pod zaborami i I wojna światowa”, na której przedstawia on ciekawe eksponaty ze swoich prywatnych, gromadzonych od ponad 20 lat zbiorów, m.in. karty pocztowe, prasę z dwudziestolecia międzywojennego, monety, medale, mapy czy fotografie.

Zgodnie z zapowiedzią, 25 września 2024 r. Piotr Mulawka wygłosił prelekcję o polskich drogach do niepodległości w każdym z trzech zaborów, na którą przybyli zainteresowani tematyką mieszkańcy Legnicy.

Przypominamy też, że 16 października br. o godzinie 16:30 odbędzie się następna prelekcja, tym razem o Kresach i Sybirakach, którą przedstawi pan Ryszard Sławczyński, dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, m.in. autor książki „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie”. Serdecznie zapraszamy miłośników historii, mieszkańców Legnicy, Sybiraków, Seniorów i wszystkich zainteresowanych.

Wystawę będzie można oglądać w naszej sali wystawowej od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Archiwum (w środy do godz. 18.00), do 25 listopada 2024 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Ciemne pomieszczenie będące salą wykładową. Wokół brązowe stoły i krzesła, na których siedzą mężczyźni i kobiety. Jeden z mężczyzn siedzi przy stole na tle ekranu z prezentacją multimedialną. W tle zasłonięte okna. Ciemne pomieszczenie będące salą wykładową. Wokół brązowe stoły i krzesła, na których siedzą mężczyźni i kobiety. Jeden z mężczyzn stoi na tle ekranu z prezentacją multimedialną. Długi wąski korytarz. Z dwóch stron szklane gabloty wystawowe. Po środku mężczyźni i kobiety oglądają wystawę. Szklana podświetlona gablota wystawowa z wystawionymi portretami i zdjęciami. Szklana podświetlona gablota wystawowa z wystawionymi medalikami, zdjęciami i herbami.

Tekst: Edyta Łaborewicz

Fotografie: Natalia Zubrzycka