„Listy do Sali, Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” już od 6 listopada w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

DruckversionPDF version

 „Listy do Sali, Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” już od 6 listopada w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

Wystawa opowiada o niezwykłym życiu Sali Garncarz, która jako nastolatka trafiła do obozów pracy Schmelta, a następnie do jednej z filii kobiecych obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. Świadectwo, jakie ocaliła z lat wojennych to ponad 350 listów, pocztówek, dokumentów i fotografii, które Sala Garncarz, przebywając w siedmiu obozach pracy przymusowej od 1940 do 1945 roku, otrzymywała od rodziny i przyjaciół z rodzinnego miasta, a później z obozów.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy 6 listopada, w siedzibie Archiwum z uczniami wrocławskich szkół spotka się Agnieszka Dobkiewicz, autorka książek takich jak: Dziewczyny z Gross – Rosen, Mała Norynberga oraz Pożydowskie Niewygodna Pamięć. Wystawie towarzyszyć będzie również prezentacja oryginalnych materiałów tematycznych z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Wystawa odwiedza dolnośląskie miasta i miasteczka dzięki uprzejmości Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. W Archiwum Państwowym we Wrocławiu będzie można ją zobaczyć do 30.11.2024 w godzinach pracy Archiwum.

Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń mających przybliżyć losy żydowskich rodzin podczas II Wojny Światowej. Przypominamy, że w tym roku mija 80 lat od tragicznej śmierci rodziny Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zostali zamordowani z rąk niemieckich okupantów. Uchwałą Sejmu rok 2024 ustanowiony został Rokiem Rodziny Ulmów.

Dokumenty na zielonym stole, po środku żółte żonkile z papieru. Trzy stare poszyty dokumentów oraz książka leżące na brązowym stole. Żółte papierowe żonkile leżące na brązowym stole.