

Archiwum Państwowe we Wrocławiu podnosi gotowość w zakresie bezpieczeństwa ludzi i zasobu archiwalnego w sytuacjach zagrożenia. Cyklicznie odbywają się ćwiczenia ewakuacji personelu na miejsce zbiórki z udziałem Państwowej Straży Pożarnej. Po raz pierwszy jednak, w dniu 10 kwietnia br. ćwiczenia przeprowadzono w skali dotychczas niespotykanej, tym bardziej, że głównym organizatorem był Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu.
W przedsięwzięciu wzięli udział Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wojska Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, Związek Harcerstwa Polskiego, ponadto teren ćwiczeń zabezpieczały Policja i Żandarmeria Wojskowa. Głównymi aktorami ćwiczeń byli pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu i sam zasób archiwalny. Ćwiczenia zaszczyciło aż trzech generałów, wśród nich trzygwiazdkowy generał prof. dr Marek Tomaszycki Rektor Akademii Wojsk Lądowych. Wśród obserwatorów byli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Ćwiczenie obejmowało kilka zasadniczych epizodów. Pierwszy dotyczył ogłoszenia alarmu pożarowego i ewakuacji załogi Archiwum, tę przeprowadził Dyrektor Janusz Gołaszewski. Ewakuacja osoby nie mogącej samodzielnie wydostać się z obiektu zagrożonego pożarem przeprowadziła PSP z wykorzystaniem drabiny. Ewakuację najcenniejszego zasobu archiwalnego z „palącego” się magazynu przeprowadzili również strażacy. Ostatnim epizodem była ewakuacja zasobu archiwalnego z magazynów zagrożonych zalaniem wodami powodziowymi, tu archiwiści otrzymali wszechstronną pomoc żołnierzy WOT-u i harcerzy. Przebieg ćwiczenia i zrealizowane cele przedsięwzięcia zostały wysoko ocenione przez wszystkich uczestników ćwiczenia. Dla nas – archiwistów była to kolejna okazja do doskonalenia umiejętności ratowania ludzi i archiwaliów w stanie zagrożenia.
Notatka: dr Janusz Gołaszewski
Fotografie: Andrzej Grodziński